profil

Wykorzystując znajomość pojęć rynkowych przedstaw ogólne zasady gospodarki

poleca 85% 189 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rynek to nieprzerwany proces przepływu informacji pomiędzy konsumentem i producentem oraz wymiany dóbr i usług dokonywanej przez akt kupna-sprzedaży. Ceny i ilości sprzedawanych dóbr są określone częściowo w wyniku wzajemnego oddziaływania sprzedawców i nabywców tych dóbr. Rynki można podzielić według branż, kryterium przestrzennego na rynki: lokalne, regionalne, krajowe, międzynarodowe, światowe. W zależności od wielkości obrotów dzielimy na: małe, średnie i wielkie. Według teorii ekonomii rynek dzielimy na: dóbr i usług, pracy, kapitałowy. Ze względu na stopień zrównoważenia możemy rozróżnić rynek producenta i konsumenta. Rynek producenta jest to sytuacja, w której wielkość zapotrzebowania zgłaszanego na produkty ze strony kupujących przewyższa wielkość ich oferty sprzedaży. W takim przypadku występuje niedostateczne zaspokojenie potrzeb, brak dbałości producentów o jakość i obniżanie kosztów, nie ma tendencji do wprowadzania nowych wyrobów, pojawia się spekulacja i silna presja do wzrostu cen. Natomiast rynek konsumenta to sytuacja, w której wielkość zapotrzebowania zgłaszanego na produkty ze strony kupujących jest mniejsza od przedstawionej wielkości oferty sprzedaży tych produktów. Na rynku występuje podaż i popyt, które wzajemnie na siebie oddziałują, czego skutkiem jest ukształtowanie się ceny równowagi rynkowej.
Koniecznym warunkiem istnienia rynku jest wytwarzanie przez producentów większej ilości dóbr niż sami mogą skonsumować i dokonywanie wymiany nadwyżek. Funkcjonowanie rynku zależy nie tylko od struktury podaży i popytu, ale również od instytucji i unormowań prawnych.
Do podstawowych elementów systemu rynkowego, obok rynków towarów i usług oraz pracy, należy rynek finansowy. Przedmiotem obrotu na rynku finansowym jest kapitał udostępniany przez podmiot rynkowy, który ma go w nadmiarze podmiotowi, który go potrzebuje w zamian za gwarancje, czyli zabezpieczenie jego zwrotu oraz dodatkową opłatę. W skład rynku finansowego wchodzą rynki: pieniężny, walutowy i kapitałowy. Przedmiotem obrotu na rynku pieniężnym są kredyty krótkoterminowe, lokaty międzybankowe oraz krótkoterminowe papiery wartościowe. Obejmuje on całokształt warunków i zasad związanych z działalnością kredytową instytucji finansowych. Rynek kapitałowy jest znaczącym elementem każdej gospodarki rynkowej. Jest to rynek długoterminowych instrumentów finansowych, za pośrednictwem których następuje przepływ kapitału pomiędzy inwestorami. na rynku walutowym przeprowadzone są operacje służące stabilizowaniu kursu danej waluty.
Sprawozdania finansowe należą do podstawowych źródeł informacji o przedsiębiorstwie. Zawarte w nich dane pozwalają nie tylko ocenić kondycję finansową, ale również określić stan majątkowy firmy i jego wydatki.
Jednym z podstawowych elementów sprawozdania finansowego jest bilans, który zawiera zestawienie majątku przedsiębiorstwa, czyli aktywa i źródła jego pochodzenia, czyli pasywa. W skład aktywów wchodzi: majątek trwały, obrotowy i rozliczenia międzyokresowe. Na pasywa składają się: kapitały własne, rezerwy, zobowiązania oraz rozliczenia międzyokresowe. Najogólniej rzecz ujmując, bilans pokazuje, czym przedsiębiorstwo dysponuje w danej chwili.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty