profil

Czy chciałbym żyć w czasach starożytnej Grecji? - etyka

poleca 85% 744 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Uważam, iż było by to na pewno ciekawe wydarzenie. Rzekłbym nawet, iż chciałbym żyć w starożytnej Grecji albo, chociaż 1000 lat wcześniej.

Przede wszystkim uważam, iż życie w tamtych czasach życie było przyjemniejsze. Może nie było samochodów, pociągów, telefonów, komputerów, tworzyw sztucznych, bomb nuklearnych, a nawet i klimatyzatorów, ale to wszystko miało swój urok. W dzisiejszych czasach ludzie zajmują się głównie swoimi sprawami, prowadząc w pracy, w życiu osobistym taki wyścig szczurów. Nikogo nie obchodzi los innego człowieka, każda jednostka sprowadzane jest do ogółu. Nikogo nie obchodzi los pojedynczego człowieka. Ta niesamowita gonitwa za pieniądzem i karierą powoduje dosłownie rozpad rodziny i społeczeństwa. Każdy po całym dniu pracy przychodzi do domu i myśli tylko o tym by jak najszybciej odpocząć, a nie spotkać się z kolegami w jakimś fajnym miejscu, pogadać, zaspokoić pragnienie, zabawić się, a na koniec dnia pobaraszkować z jakąś miłą osóbką. Ogólnie wkurza mnie także fakt, iż ludzie w tym żarłocznym okresie kapitalizmu nie umieją się już cieszyć z najprostszych rzeczy, uśmiechu innych, dobrej zabawy, oraz drobnego prezentu ofiarowanego przez inną osobę, cieszy ich tylko kupno nowego Mercedesa, wyposażonego w cały możliwy osprzęt i wyposażony, w alarm, potrójny system GPS, kamery, który i tak zostanie porysowany gwoździem lub skradziony. Tak samo uważam ogólnie życie za przyjemniejsze bez wszystkich udogodnień życia dzisiejszego, które właściwie są zrobione by wyręczać człowieka w tym, co może zrobić on sam.

Bardziej mi też odpowiada system polityczny starożytnej gracji, z jedynym i pierwszym dobrze działającym systemem demokracji bezpośredniej. Niesamowicie podoba mi się to, iż każdy może zwrócić uwagę na to, co jest potrzebne danej jednostce. W porównaniu z ostatnimi kłótniami w polskim parlamencie wydaje mi się to za coś niesamowitego, iż ten system działał poprawnie. Zależy to też prawdopodobnie od mentalności ludzi żyjących w tamtym okresie i ich sposobu życia. To jest właśnie to, o czym pisałem wcześniej ludzie umieli się cieszyć życiem, a nie przedmiotami. Co prawda zdarzały się wówczas liczne najazdy różnych narodów, prowadzące nieraz do wycięcia w pień całego miasta, ale to także zdarza się też dzisiaj, tylko że na większą skalę.

Uważam, iż było by bardzo fajnie żyć w czasach starożytnej gracji. Może nie było wtedy wszystkich udoskonaleń co dzisiaj, lecz może przez to życie było normalniejsze.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty