profil

Nicollo Machiavelli i jego poglądy na politykę, państwo, władzę i społeczeństwo.

poleca 85% 118 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Losy jednostek i narodów wg Machiawellego: Twierdził on, że losy jednostek i narodów SA wypadkową dwóch czynników:
1) Fortuna – los, zbieg historycznych wypadków, zespół wydarzeń, na które ludzie nie mają wpływu, nie SA ich w stanie przewidzieć.
2) Wirtu – własna przedsiębiorczość, energia jednostki, aktywność.

Poglądy Machiawellego na politykę:
Traktował ją jako sferę skutecznego działania, była ona autonomiczną dziedziną, jedynym kryterium działalności politycznej jest skuteczność.
Machiawelli oddzielał politykę od polarności, moralne kryteria to dobro i zło a polityczne to skuteczność i sukces.
Machiawelli przedstawił taktykę rządzenia państwem, wynikała ona z jego poglądów na naturę człowieka, uznał on, że głównym motywem ludzkiego postępowania jest żądza władzy i posiadania a więc chciwość. Ludzie byli i są bardziej skłonni do złego niż dobrego. Dla uszlachetnienia człowieka trzeba presji. Władca powinien decydować o doborze środków i metod rządzenia państwem. Lepiej, gdy społeczeństwo boi się władcy niż jak go kocha, twierdził że władca ma prawo do stosowania działań opartych na okrucieństwie, jeżeli wymaga tego dobro państwa, ale działania niepopularne powinny być skondensowane a dobre rozłożone stopniowo w czasie. Powinien rozróżniać swoich wrogów od wrogów państwa, wykazywać się sprytem.
Dyktatura była najlepszą formą rządów w okresie przejściowym, bo wtedy może być stworzone silne i narodowe państwo. Po osiągnięciu tego celu powinno się zastąpić dyktaturę republiką która jest najlepsza do zachowania trwałości państwa, trwałość państwa powinna zapewnić armia narodowa

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Typ pracy