profil

Traktat wersalski

poleca 80% 1306 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wszystkie strony uważały, że winnym rozpętania wojny są Niemcy. Nie postanowiono likwidować imperializmu, żeby móc odbudować Niemcy. Anglia nie chciała osłabienia, bo wtedy mogłaby rozwijać się Francja. Francja chciała osłabić Niemcy.

W Kongresie uczestniczyło 27 państw w tym 5 mocarstw:
- USA
- Anglia
- Francja
- Japonia
- Włochy

Francja poniosła największe straty w czasie wojny. Chciała odszkodowań od Niemiec oraz likwidacji niemieckich sił zbrojnych i podziału Niemiec. Nadrenia miała być protektorem Ligi Narodów.

28 czerwca 1919 r. podpisano traktat pokojowy. Był bardzo niekonsekwentny. Od razu zaczęto wzmacniać Niemcy, bo narodził się Związek Radziecki z niebezpiecznym ustrojem.

POSTANOWIENIA
- Niemcy spłacą odszkodowanie wojenne w ciągu 30 lat.
- Niemcy zostaną pozbawieni obowiązku służby wojskowej – 100 armia (Reiswera) do pilnowania porządku wewnętrznego.
- Niemcy mają zakaz posiadania lotnictwa, łodzi podwodnych oraz broni pancernej.
- Francja odzyskała Alzację i Lotaryngię.
- Francja otrzymała na 15 lat mandat na Zagłębie Saary.
- Wprowadzono 50 km strefę zdemilitaryzowaną nad Renem.
- Powołano Ligę Narodów.
- Wprowadzono tzw. „traktaty mniejszościowe” podpisały je Polska, Czechosłowacja, Jugosławia, Rumunia i Grecja. Mówiły, że mniejszości narodowe będą traktowane na równi z obywatelami. Były ważne, ale nie rozciągnięto ich na kolonie i tereny mandatowe.

SYSTEM WERSALSKI
1. Kongres osłabił imperializm niemiecki, ale nie zlikwidował warunków, które umożliwiłyby odrodzenie się Niemiec.
2. Liga Narodów nie sprawdziła się. Miała pilnować pokoju, ale zajęła się komunikacją i ustawodawstwem pracy.
3. System wersalski objął wszystkie kraje kapitalistyczne i rejon Morza Śródziemnego.
4. USA pozostały poza Ligą, gdyż prowadziły politykę izolacjonizmu. Przeforsowały ustawę o tym, iż Chiny miały prowadzić politykę otwartych drzwi.
5. Poza Ligą pozostał też Związek Radziecki.
6. Francja zawarła sojusz z Polską i Czechosłowacją, gdyż graniczyły z Niemcami.
7. Powstała „Mała Ententa” – Rumunia, Czechosłowacja i Jugosławia – żeby przeciwstawić się imperializmowi Węgier.

W 1922 r. Zwołano w Genui konferencję. Anglia chciała wyegzekwować pożyczki udzielone cesarskiej Rosji. Francja chciała wyegzekwować odszkodowania od Niemec.
Zakończyła się fiaskiem. Do Rafallo przybyły delegacje Związku Radzieckiego i Niemiec. W wyniku rozmów Związek Radziecki wyszedł z izolacji politycznej, zniesiono wobec niego blokadę gospodarczą, Niemcy zdobyły rynki zbytu i „straszaka” na Europę.

W 1923 r. Francja podjęła niefortunną decyzję i zajęła Zagłębie Ruhry, szybko się jednak wycofała. Amerykanin Daues opracował plan pomocy Niemcom. Polegał on na tym, że kapitał amerykański i angielski pomoże Niemcom w produktach (budowa fabryk itp.) Kanclerzem Rzeszy zostaje Stressemann, rozpoczyna się trend mówiący o konieczności rewizji granicy z Polską. Zachód milczał.

W 1925 r. Zwołano konferencję w Locarno – nienaruszalność granicy francusko – niemieckiej i niemiecko – belgijskiej. Gwarantem miały być Anglia i Włochy.

30 stycznia 1933 r. Kanclerzem Rzeszy został Adolf Hitler, prezydentem jest Hindeburg. W 1934 r. oddaje urząd Hitlerowi. Partia NSDAP staje się jedyną legalną partią.
Hitler z początku nic nie mówił o Żydach, obiecał Niemcom, że niedługo wyjdą z kryzysu, robotnikom miał dać pracę. Społeczeństwo wiedziało, że to kłamstwa, ale w większości bało sprzeciwić się Hitlerowi.

W 1935 r. Niemcy wprowadzają obowiązek służby wojskowej. W tym samym roku przyłączają też Zagłębie Saary. Rok później wkraczają do Nadrenii.

W 1938 r. Hitler wkracza do Austrii i przyłącza ją do Rzeszy.

Kiedy zajęto Austrię, Hitler chciał przyłączyć Sudety Czeskie, bo mieszkali tam Niemcy, którzy byli rzekomo źle traktowani.

We wrześniu 1938 r. Do Monachium przybywają delegacje:
- Anglii – Chemberlain
- Francji – Daladier
- Włoch – Mussolini i jego zięć książę Ciano
- Niemiec – Hitler
Nie zaproszono Czechosłowacji. Sudety przyznano Niemcom.

W marcu 1939 r. wojska niemieckie wchodzą do Czechosłowacji i zajmują ją bez walki. Czechy i Morawy stają się protektorem, a Słowacja otrzymuje status „niepodległego” państwa na czele z księciem Tiso.

W latach 1936-1937 zostaje zawiązany pakt antykominternowski – oś Berlin – Rzym – Tokio, przeciwko komunistom. Podpisały go Niemcy, Włochy i Japonia

W 1936 r. w Hiszpanii wybucha wojna domowa. Faszyści zorganizowali zamach na republikę Na czele stał cuadilio Franco. Pomagają mu Niemcy i Włosi. Republikanom pomagają brygady międzynarodowe.

Wojna kończy się w marcu 1939 r. Zwycięstwem faszystów, kraj był zrujnowany. W 1932 r. Polska podpisuje pakt o nieagresji ze Związkiem Radzieckim. W 1934 r. Polska podpisuje pakt o nieagresji z Niemcami.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Sprawdzone hasła:
Komentarze (10) Brak komentarzy
15.1.2008 (20:46)

krótka treściwa i na temat.moja nauczycielka będzie zachwycona:)

8.10.2007 (17:54)

bardzo fajna praca:) łatwo sie z niej nauczyć. dzieki za pomoc:>

27.7.2006 (12:25)

Ten teks jest bardzo pomocny dzieki wielkie autorowi za napisanie przydatnej sciagi.

Treść sprawdzona

Czas czytania: 4 minuty