profil

Następstwa ruchu obiegowego- strefy oświetleniowe Ziemi

poleca 85% 1578 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
ruch obiegowy ziemi

21 marzec --> dzień równonocy wiosennej
23 wrzesień --> dzień równonocy jesiennej


23 wrzesnia jest pierwszym dniem astronomicznej jesieni. Dzień i noc są sobie równe i trwają równo po 12h. Obie półkule- północna i południowa oświetlone są przez słońce jednakowo. Najsilniej ogrzewany jest równik, gdzie promienie padają prostopadle. Na obu biegunach Słońce widocznie jest na lini horyzontu. W tym dniu miejsce wschodu Słońca wyznacza kierunek wschodni w terenie, a miejsce zachodu- kierunek zachodni w terenie.

22 czerwca --> dzień przesilenia letniego


22 czerwiec jest pierwszym dniem astronomicznego lata. W naszych szerokościach geograficznych jest to najdłuższy dzien w roku i najkrótsza noc. Najlepiej ogrzewana i oświetlona jest półkula północna. Promienie padają prostopadle na zwrotnik raka. Na biegunie północnym rozpoczyna się dzień polarny, a na biegunie południowym- noc polarna.

22 grudzień- -> dzień przesilenia zimowego


22 grudzień jest pierwszym dniem astronomicznej zimy. Ziemia jest nachylona niegunem południowym w kierunku Słońca. Słońce znajduje się w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca (23,5 stopnia S) a u nas na półkuli północnej ten dzień jest najkrótszym dniem w roku. Promienie słoneczne docierają tylko do koła podbiegunowego (66,5 stopnia N) Między kołem podbiegunowym a biegunem północnym panuje noc polarna. Słońce przez całą dobę znajduje się poniżej horyzontu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta