profil

Czy mógłby istnieć świat bez książek?

poleca 85% 183 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.” Te słowa Marii Dąbrowskiej świadczą o tym, że sztuka czytania jest bardzo ważnym elementem w życiu każdego człowieka. Co by się stało gdyby ta sposobność zanikła? Ostatecznie niektórzy nie mieliby nic przeciwko, jednak wyobraźmy sobie życie bez podręczników, lektur oraz innych materiałów przeznaczonych do czytania. Brak bibliotek bądź archiwów doprowadziłby do rewolucji naszego współczesnego świata. Czy więc nasza ziemia powinna być wypełniona książkami?
Przede wszystkim, głównym zadaniem książek jest przechowywanie zapisów historii, mających wykorzystać się w przyszłości. Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie za pośrednictwem literatury dziś staję się bardzo przydatna. Przykładem może być słynne dzieło Mikołaja Kopernika pod tytułem „O obrotach sfer niebieskich”. Astronom opisał heliocentryczną wizję świata w sposób wystarczająco szczegółowy, by mogła współcześnie stać się naukowo użyteczna. To przemawia za tym, iż książka w dzisiejszym świecie ma wielkie znaczenie i nie może ulec zlikwidowaniu.
Innym celem literatury jest nakłonienie czytelnika do refleksji. Gdyby nie literatura świat pogrążyłby się w oceanie bezmyślności. Brak wyobraźni u człowieka zaniżyłby jego twórczość oraz inwencję. Ludzie nie mieliby szans na zapobieganie dalszym problemom dotyczącym naszej planety ze względu na pohamowany postęp. Coraz częstsze pojawianie się kataklizmów takich jak trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, huragany, czy też powodzie mogłyby zrujnować nasze dotychczasowe życie. Tak więc książka powinna istnieć i być rozpowszechniana wokół każdego z nas.
Zaznajamianie się z większością książek ma swoje pozytywne skutki w przyszłości. Przeglądanie podręczników wypełnionych często dla nas nowymi pojęciami wzbogaca nasze słownictwo. Czytanie lektur, w których co rusz znajdujemy wyrazy trudne ortograficznie, pomaga nam utrwalić pisownie. Dowodem na to może być Holden Caufield, główny bohater książki J. D. Salingera pod tytułem „Buszujący w zbożu”. Ten oczytany chłopak świetnie sobie radzi w swym ojczystym języku oraz nie ma problemów z pisaniem wypracowań.
Myślę, że świat nie mógłby istnieć bez książek. Człowieczeństwo upadłoby z braku erudycji jak również pomysłowości. Czytanie wszystkich rodzajów literatury jest podstawową formą zdobywania wiedzy, a także poszerzania horyzontów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie