profil

Syzyfowe prace, męki Tantala, Szaty Dejaniry, Puszka Pandory, Nić Ariadny.

poleca 82% 1027 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

SYZYFOWE PRACE
Przebiegły plotkarz, zdradzał tajemnice bogów, za co został wtrącony do Tartaru, skąd uciekł podstępem. Wtedy został ukarany wieczną pracą. Miał toczyć na górę głaz, który jednak przed wierzchołkiem zawsze wymykał się mu z rąk. Prace bez skutku, bezowocne.

MĘKI TANTALA
Tantal był współbiesiadnikiem bogów i poprzez spożywanie z nimi ambrozji i nektaru stał się nieśmiertelny. Zdradzał sekrety bogów ludziom oraz wykradał boski pokarm i sprzedawał do swoim przyjaciołom. Chciał udowodnić, że bogowie nie są najlepsi. Za to został wtrącony do Tartaru. Cierpiąc głód, nie mógł dosięgnąć owoców wiszących nad jego głową, gdy chciało mi się pić nie mógł dosięgnąć wody, w której był zanurzony po szyję, tuz przed nim chwiał się głaz, grożąc mu w każdej chwili zmiażdżeniem. Są to cierpienia wynikające z ogromnego pragnienia posiadania rzeczy znajdujących się blisko, ale jednocześnie są ona niedostępne.

SZATY DEJANIRY
Kiedy centaur Nessos próbował zgwałcić Dejanirę, został śmiertelnie raniony przez Heraklesa z łuku strzałą, zatrutą krwią Hydry. W zemście, Nessos polecił Dejanirze sporządzić miksturą ze swojej krwi, mówiąc, że jeśli umoczy w niej koszulę Heraklesa, zapewni sobie jego wierność. Zazdrosna o podboje miłosne Heraklesa, Dejanira skorzystała w końcu z rady Nessosa i sporządziła koszulę w której Herakles miał składać ofiarę Zeusowi. Po założeniu koszuli, zatruta krew Nessosa zaczęła się palić i zżerać ciało Heraklesa i spalił się. Dejanira popełniła samobójstwo. Oznacza coś, co sprawia ogromne cierpienie, męczarnie, od których nie ma ucieczki.

PUSZKA PANDORY
Pandora to pierwsza kobieta, którą Zeus zesłał jako karę dla ludzi za to, że Prometeusz wykradał bogom ogień z Olimpu. Brat Prometeusza – Epimeteusz wziął za żonę Pandorę i z cikawosci, gdy w domu nie było jego żony - otworzył puszkę, z której rozeszły się na cały świat nieszczęścia. Puszka Pandory to symbol nieszczęść, źródło niekończących się smutków i kłopotów.

NIĆ ARIADNY
Kłębek nici, który Ariadna podarowała Tezeuszowi, by mógł wydostać się z labiryntu po zabiciu Minotaura. Nić Ariadny oznacza wskazówkę, pomoc; wybrnięcie z zawiłej sytuacji.

Podoba się? Tak Nie
Historia powszechna