Powierzchnia Oceanu Światowego wynosi 361 mln km2, co stanowi 71% powierzchni globu ziemskiego.
Morza są częściami oceanu wyodrębnionymi od jego otwartych wód przez półwyspy, łańcuchy wysp lub progi podwodne jak również przez układ prądów. Wyróżnia się:
- morza otwarte (M. Północne, M. Arabskie)
- morza wewnętrzne:
- międzykontynentalne (M. Śródziemne)
- wewnątrzkontynentalne (M. Bałtyckie)
- morza przybrzeżne (M. Połudnowiochińskie)
- morza międzywyspowe (M. Sulu, M. Celebes)
Woda zawarta w Oceanie Światowym stanowi 96,5% objętości całej hydrosfery. Ma ona wielkie znaczenie przyrodnicze, m.in. w kształtowaniu klimatu, na skutek parowania dostarcza ponad 86% wilgoci w atmosferze. Dzięki krążeniu wody i powietrza para wodna znad oceanów jest przenoszona nad lądy, dostarczając im dodatkowych zasobów wody słodkiej w postaci opadów.
Do oceanów przybywa mniej opadów niż z nich wyparowuje wody. Jednak w strefie równikowej oraz umiarkowanej, opady przewyższają parowanie. Natomiast w strefie podzwrotnikowej i zwrotnikowej straty na parowanie są wyższe niż ilość wody dostarczanej dzięki opadom.
Pod względem chemicznym wody morskie są roztworem soli, w skład którego wchodzą wszystkie pierwiastki chemiczne w zmiennych ilościach. Gęstość wody morskiej zależy od zasolenia, ciśnienia i temperatury. Średnia temperatura wszystkich wód oceanicznych wynosi 3,5oC, a wód powierzchniowych 17,4oC.
eqador piekny skrót w sam raz na sciąge na mature:)))))
dziekówa
odpowiedz