profil

Morza i oceany w skrócie

drukuj
satysfakcja 47 % 47 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Powierzchnia Oceanu Światowego wynosi 361 mln km2 , co stanowi 71% powierzchni globu ziemskiego.
Morza są częściami oceanu wyodrębnionymi od jego otwartych wód przez półwyspy, łańcuchy wysp lub progi podwodne jak również przez układ prądów. Wyróżnia się:
-morza otwarte (M. Północne, M. Arabskie)
-morza wewnętrzne:
- międzykontynentalne (M. Śródziemne)
- wewnątrzkontynentalne (M. Bałtyckie)
-morza przybrzeżne (M. Połudnowiochińskie)
-morza międzywyspowe (M. Sulu, M. Celebes)

Woda zawarta w Oceanie Światowym stanowi 96,5% objętości całej hydrosfery. Ma ona wielkie znaczenie przyrodnicze, m.in. w kształtowaniu klimatu, na skutek parowania dostarcza ponad 86% wilgoci w atmosferze. Dzięki krążeniu wody i powietrza para wodna znad oceanów jest przenoszona nad lądy, dostarczając im dodatkowych zasobów wody słodkiej w postaci opadów.
Do oceanów przybywa mniej opadów niż z nich wyparowuje wody. Jednak w strefie równikowej oraz umiarkowanej, opady przewyższają parowanie. Natomiast w strefie podzwrotnikowej i zwrotnikowej straty na parowanie są wyższe niż ilość wody dostarczanej dzięki opadom.

Pod względem chemicznym wody morskie są roztworem soli, w skład którego wchodzą wszystkie pierwiastki chemiczne w zmiennych ilościach. Gęstość wody morskiej zależy od zasolenia, ciśnienia i temperatury. Średnia temperatura wszystkich wód oceanicznych wynosi 3,5C, a wód powierzchniowych 17,4C.


Przydatna praca? Tak Nie
Polecane prace:
W słownikach:
Komentarze (1) Brak komentarzy
27.7.2006 (14:11)

piekny skrót w sam raz na sciąge na mature:)))))
dziekówa