profil

Queen Mary 2

poleca 85% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Queen Mary 2 - największy, luksusowy liniowiec świata

Zanim doszło w sobotę 15 listopada do dramatu we francuskiej stoczni w Saint-Nazaire nad Atlantykiem, gdzie powstał największy statek pasażerski świata „Queen Mary 2”, do dyrekcji stoczni napłynęło 150.000 listów od osób, które chciałyby zwiedzić niezwykły liniowiec. Widziany z lotu ptaka przypomina dzielnicę 20-piętrowych luksusowych apartamentowców. Trap, który osunął się, gdy blisko 50 osób (zginęło 16 z nich) wchodziło na statek, był przerzucony między nabrzeżem a jednym z pokładów na wysokości 20 metrów, podczas gdy cała jednostka ma od stępki do najwyższego mostka 72 metry wysokości.
Długość statku wynosi 345 metrów, a szerokość 41 m. W jego budowie, trwającej 22 miesiące, ze stocznią należącą do francuskiej grupy Alstom Marine Chantiers kooperowało 800 przedsiębiorstw.
Przy trwających obecnie pracach wykończeniowych we wnętrzu „QM 2” układa się miękkie wykładziny podłogowe w 1.310 kabinach i apartamentach, wyposażonych w 2.000 łazienek. Najbardziej ekskluzywne apartamenty będą miały własne sale gimnastyczne i bary z obsługą.
Statek może pomieścić 2.600 pasażerów. Będą oni mieli do dyspozycji teatr na tysiąc widzów, największą pływająca bibliotekę, sześć restauracji, nie licząc barów i kawiarni, dyskotekę i kasyno.
Za podróż w warunkach luksusu trzeba będzie sporo płacić. We Francji bilet na sześciodniowy rejs kosztuje, zależnie od klasy kabiny, od 1.000 euro (1.150 dolarów) za osobę do 30.000 euro (34.500 dolarów).
Najdroższe apartamenty mogą kosztować nawet ponad 40.000 euro od osoby. W USA bilety są droższe i ich ceny zaczynają się od półtora tysiąca dolarów za sześć dni rejsu.
Bilety na inauguracyjny rejs „QM 2” - statek wypływa na początku stycznia z Southampton do Fort Lauderdale na Florydzie - już sprzedano, twierdzi Julie Daviec, rzeczniczka Cunard Lines, brytyjskich linii żeglugowych, które będą eksploatowały „QM 2”.
Poprzednik „QM 2”, zbudowany w 1934 r. słynny „Queen Mary” w pierwszej edycji, znajduje się w Stanach Zjednoczonych: służy jako luksusowy hotel, zakotwiczony w Long Beach, w Kalifornii.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta