profil

Życie zwykłych obywateli PRL-wywiad

drukuj
poleca 76% 1200 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

życie zwykłych obywateli PRL

W komunistycznej Polsce panowal ustrój wzorowany na ZSRR. Mimo, ze prawa takie jak: nietykalnosc osobista, wolnosc slowa i wyznania oraz prawo do posiadania wlasnosci prywatnej byly umieszczone w konstytucji nie byly przestrzegane.
-Czy prawa te byly lamane na wiele sposobów?
-tak ,a oto niektóre z nich:
Wolnosc slowa i wyznania-
- Polacy nie mogli swobodnie wyrazac swoich opinii o rzadach Komunistów. Bylo kilku ludzi, którzy nie obawiali sie glosno wyrazac swoich pogladów, nalezeli do nich min. Jan Pawel II, Lech Walesa, Ronald Regan.
-Czy w czasach PRL-u kazdy mógł mówic co chciał i krytykowac rzeczy nie podobające mu sie???
-. Wiadomosci w telewizji, radiu i gazetach byly ocenzurowane czyli poddane kontroli wladz. Rzadzacym zalezalo na tym by do obywateli docieraly informacje dla nich wygodne.
-a czy w czasach komunistycznych kazdy mógł wyznawać religię jaka mu sie podobała?
3. Komunisci potepiali gorliwe wyznawanie wiary, lecz polski kardynal Karol Wojtyla kiedy zostal mianowany papiezem pokrzyzowal im plany. Komunisci nie chcieli by Jan Pawel II przybyl na pielgrzymke do Polski lecz nie mogli tego zabronic poniewaz zalezalo im na dobrej reputacji wsród innych krajów, a nie przyjecie papieza zniszczyloby ja. W 1979 roku kiedy Jan Pawel II przyjechal do Polski i glosno wyrazil swoja opinie na temat komunizmu, opinie niezbyt pochlebna dla rzadów wbil pierwszy gwóźdź do trumny komunizmu. Po jego opinii dopiero na nowo zaczeto miec nadzieje na upadek tego ustroju.
-a czy w tych czasach powstała jakaś partia chcaca upadku komunizmu???
- W koncu powstal zwiazek Solidarnosc. Który chcial upadku komunizmu. Byl organizatorem wielu strajków robotniczych w obronie pracowników. Komunisci dazyli do upadku tego Ruchu. Aresztowali nawet jego przywódce Lecha Walese. USA dawalo fundusze Solidarnosci.
Czy podczas wyborów obywatele mieli wpływ na wyniki głosowania??
- Wladze ograniczaly do minimum wplyw obywateli na rzady kraju. Obywatele mimo, iz musieli stawiac sie na glosowaniach nie mieli wplywu na wyniki. Wyniki byly falszowane badz byla tylko tzw. Jedna lista. Jedna lista to taka na której widnialy nazwiska tylko Komunistów. Dlatego Komunizm utrzymywal sie w Polsce tak dlugo.
Wszystkie te czynniki wplywaly na lamanie praw czlowieka, jednakze niektóre z nich wplywaly takze na upadek Komunizmu
-jak traktowano zwolenników demokracji??
Nietykalnosc osobista-
- Aresztowano tysiace osób, które traktowano jak potencjalnych wrogów. Byli to glównie zwolennicy demokracji oraz niepodleglosci. W procesach tych osób czesto zapadaly bardzo wysokie wyroki, nawet kary smierci. Dopiero po zakonczeniu okresu stalinowskiego zaprzestano najokrutniejszych przesladowan.
-A czy to prawda że agenci SB śledzili przeciwników Komunizmu?
- Ludzie, którzy dzialali przeciwko Komunistom byli sledzeni. A informacje o nich do odpowiednich instytucji podawali agenci SB. W ten sposób ludzie sledzeni nie posiadali prywatnosci. Jednym slowem ograniczono ich wolnosc osobista.
Komunisci Nie tolerowali jakichkolwiek przejawów nieposluszenstwa oraz wyrazania opinii innych niz ich wlasne. Za nieposluszenstwo mozna bylo trafic do wiezienia lub nawet umrzec.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
13.5.2008 (14:38)

Nasi nauczcielowie "To sprawdzają", aby nie było takich samych prac ;P

24.5.2007 (13:02)

Dosyc dobry wywiad dzięki zobacze jaka dostane ocene pozdrawiam

Typ pracy