profil

Polscy Monachijczycy - recenzja z wystawy

poleca 86% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

We środę, dnia 03.11.2005 o godzinie 11:00 odbyła się wystawa malarstwa ze zbiorów lwowskiej galerii sztuki „Polscy Monachijczycy”, która została pokazana w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Na wystawie znajduje się ok. 50 obrazów polskich twórców ze szkoły monachijskiej. Polskimi Twórcami, którzy studiowali i doskonalili swój warsztat w Monachium to: Józef Brandt, Olga Boznańska, Józef Chełmoński, Władysław Czachórski, Jan Nepomucen Głowacki, Artur Grottger, Juliusz i Wojciech Kossakowie, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Henryk Siemiradzki, Leon Wyczółkowski. Wszyscy uzyskali bardzo wysokie oceny w międzynarodowym środowisku artystycznym, co przyczyniło się do spopularyzowania szkoły polskiej. Jej cechy charakterystyczne to mistrzostwo kompozycyjne i warsztatowe oraz bogata tematyka (m. in. sceny historyczne i batalistyczne, rodzajowe, pejzaż) o romantycznym i symbolicznym charakterze. U zagranicznych odbiorców wzbudzały zachwyt tym, iż były nie tylko orientalne ale i z ducha polskie.
Obrazy polskich monachijczyków różnią się tematycznie, aczkolwiek wszystkie są malowane realistycznie, każdy jest dopracowany w najmniejszym szczególe, na każdym są ludzie. Kolory są miękkie złamane, wszystkie mają piękny modelunek światłocieniowy. Widać, iż wszyscy ci artyści uczyli się w tym samym miejscu, ponieważ mają wiele cech wspólnych. Jednak są też różnice Marceli Harasimowicz i Józef Brandt malowali tak by przedstawić pewną dramaturgię przedstawionej sceny ( jak widać na przykładach), za to w pozostałych widać pewną nostalgię, zamyślenie i życie codzienne.
Wystawa ta jest kolejną prezentacją w Muzeum Śląskim w Katowicach, które z Lwowską Galerią Sztuki, jednym z najważniejszych muzeów Ukrainy, współpracuje od wielu lat. W ten sposób dokumentujemy także jego zbiory. Chcemy też przypomnieć znaczenie, jakie dla kształtowania się kultury polskiej miała ASP w Monachium, obchodząca właśnie 190 rocznicę działalności.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta