profil

Morze Bałtyckie - scharakteryzuj

Ostatnia aktualizacja: 2020-11-22
poleca 85% 1291 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Bałtyckie Morze, tzw. Bałtyk stanowi część Oceanu Atlantyckiego, jest to morze śródlądowe położone między Europą Środkową i Północno-Wschodnią a Półwyspem Skandynawskim. Powierzchnia 422 tys. km2. Średnia głębokość 56 m, maksymalna głębokość 459 m.

Charakterystyczna dla Morza Bałtyckiego jest duża liczba głębokich zatok. Do największych zalicza się Zatokę Botnicką, Fińską, Parnawską, Ryską, Gdańską, Pomorską, Meklemburską, Kilońską. Liczne wyspy, największe z nich to Gotlandia, Sarema, Olandia, Hiuma, Wyspy Alandzkie, Rugia, Bornholm. Z akwenem Morza Północnego łączy się poprzez naturalne cieśniny - Sund, Mały Bełt i Wielki Bełt oraz Kanał Kiloński.

Zasolenie w głównym basenie Bałtyku zależy od odległości od Oceanu Atlantyckiego i jest najwyższe w części zachodniej - a najniższe we wschodniej (8-12‰). Niski stopień zasolenia (1-5‰) powoduje od listopada do maja zamarzanie najdalej na północ wysuniętej Zatoki Botnickiej.

W jego wodach prowadzi się połowy węgorzy (wzdłuż południowych wybrzeży Szwecji, w Polsce, Niemczech i Danii), śledzi (głównie w Zatoce Fińskiej i Ryskiej), łososi, dorszy, płastug, szprotów (głównie na obszarach głębin morskich).

Na wybrzeżu rozwinął się przemysł stoczniowy i porty handlowe. Największe z nich znajdują się w Kolonii, Rostocku (Niemcy), Świnoujściu, Gdyni i Gdańsku (Polska), Kaliningradzie, Petersburgu (Rosja), Rydze (Łotwa), Helsinkach, Turku (Finlandia), Sztokholmie, Malm (Szwecja), Kopenhadze (Dania).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta