profil

"Qvo Vadis" streszczenie fragmentu powieści.

poleca 86% 116 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz Quo Vadis streszczenie

Do Petroniusza w odwiedziny przychodzi jego siostrzeniec, Winicjusz. Opowiada mu, że wracając z wojny zatrzymał się u Aulusów, którzy obdarzyli go opieką. Poznał tam piękna córkę ligijską - Kallinę. Zdradza mu, iż zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia.
Obaj z Petroniszem postanawiają wybrać się tam nazajutrz. Gdy docierają do domu, w którym panuje ład, spokój i dobro, zostają życzliwie przyjęci. Wtedy to Petronisz wpada na szalony pomysł. Postanawia odebrać dziewicę Aulusowi Plaucjuszowi i pod przykrywką dać ją na parę dni do pałacu Cezara skąd ma zabrać ją później Winicjusz. Cały plan na początku podoba się Markowi, a więc zgadza się na niego.
Gdy do domu Pomponii Grecyny puka zwierzchnik Nerona wszyscy są przerażeni. Każdemu wydaje się, że straż przyszła po Plaucjusza. Jednak, gdy okazuje się, że to Ligia ma opuścić ich dom, wszyscy jeszcze bardziej pogrążają się w rozpaczy. Dziewczyna bardzo nie chce pożegnać się z miejscem, w którym została wychowana i osób, których traktuje jak rodziców. Ponadto wychowana w nauce Pomponii (cnoty, dobra i miłości) boi się zmierzyć z rozpustą panującą na Palatynie. Jednak dobrowolnie zgadza się na opuszczenie domu, nie chcąc narażać an gniew cezara Aulusów i ich dziecka.
W pałacu spotyka jedyną dobrą jej duszę - Akte, która jest byłą kochanką Nerona. Podziwia ona piękno Ligii, ale i rozumie ją i jej rozpacz. Nakłania jednak dziewczynę na wyjście na ucztę cezara. Ligia pociesza sie myślą, że spotka na niej jej drogiego Marka, (w którym skrycie kochała się, od kiedy pojawił się w domu Aulusów) i który napweno nakłoni cezara, aby zwrócił ją z powrotem Pomponii.
Jednak Winicjusz rozkojarzony, rządny władzy i upity szarpie Ligię i wydobywa z niej pocałunki. Dziewczyna jest przerażona i topi się we własnych łzach. Myślała, że to on jej pomoże, a nie, iż to Marek wszystko zaplanował i chce ją mieć u siebie w domu ajko nałożnicę. Na szczęście z pomocą przychodzi jej Ursus, który to jest dobrowolnym sługą dziewczyny i sam kocha ją braterską miłością. Zanosi ją do Akte, która to powoli uspokaja Kallinę. Po dojściu do siebie dziewczyna obmyśla sobie dalsze plany. Postanawia uciec w drodze, gdy będzie niesiona do Winicjusza. Prosi Ursusa, aby namówił chrześcijan, iż by porwali ją i ukryli w bezpiecznym miejscu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury