profil

Święta Inkwizycja

poleca 82% 2531 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Święta inkwizycja była powołana w 1232 roku papież Grzegorz IX. Był to najwyższy sąd w sprawach odstępstwa od wiary. Inkwizycja jest to — instytucja powołana specjalnie do niszczenia wszelkiej nieprawomyślności — rozszalała się na dobre dopiero pod koniec XIII wieku. Kościół ponosi winę za jej istnienie. Papież uważał inkwizycje za „źrenice oka”. Inkwizytorzy mieli prawo ścigać herezję wszędzie tam, gdzie wystąpiło choćby podobieństwo jej wystąpienia. W roku 1592 roku został aresztowany w Wenecji były dominikanin Giordano Bruno zajmował się filozofią. Bronił on poglądów m.in. Teorii Kopernika. W 1600 roku został spalony na stosie.

W połowie XVI wieku Święte Oficjum wydało indeks ksiąg zakazanych tzn. zawierającej według Kościoła. Zakazane przez inkwizycję książki czy obrazy palono, a wydawców i autorów spotykały represje. Do pierwszych ofiar odnowionej inkwizycji należeli propagatorzy teorii heliocentrycznej Kopernika. Dzieło Mikołaja Kopernika \"O obrotach sfer niebieskich\" wpisane zostało do Indeksu dopiero w roku 1616, a potem wycofane. W roku 1966 papież Paweł VI uznał Indeks za dokument historyczny i przestał on obowiązywać wiernych. Groźba ekskomuniki za czytanie książek niedozwolonych została odwołana. Święta Inkwizycja była

Propagandą i podporządkowaniem się do kościoła katolickiego i jego zasad. Obawiali się, że ludzie nie będą głosić katolicyzmu i, że ta religia upadnie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy

dzieki tan tekst bardzo mi pomogl

a ja czytałam, że została powołana w 1215 roku

świetna praca gratulacje :)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata