profil

Atrakcje turystyczne Nowego Jorku

poleca 84% 1893 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Nowy Jork Nowy Jork Nowy Jork

Nowy Jork (ang. New York)potocznie nazywane „Wielkie Jabłko” - największe miasto w Stanach Zjednoczonych i zarazem największa metropolia na świecie pod względem powierzchni. Znajduje się w stanie Nowy Jork. W wielu dziedzinach uważany jest za światowe centrum m.in. finansowe. W Nowym Jorku mieści się główna siedziba ONZ, co podkreśla status miasta jako "światowej stolicy". Nowy Jork zalicza się do najgęściej zaludnionych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Liczba mieszkańców miasta przekracza 8 milionów (dane ze spisu w 2000 roku), powierzchnia wynosi 831 kilometrów kwadratowych, co daje gęstość zaludnienia w przybliżeniu 10000 osób na km kwadratowy. Jedną z najsłynniejszych ulic Nowego Jorku jest Broadway. Wtajemniczeni nazywają go czasami Wielką Białą Drogą. Broadway zaczyna się przy Battery Park na Dolnym Manhattanie i przecina całą wyspę. W centrum miasta Broadway krzyżuje się z Wall Street, przebiega w pobliżu ratusza. Nieco dalej na północ, u zbiegu Broadwayu i Thea Street znajduje się jeden z największych sklepów na świecie - Macy's. Na przecięciu Broadwayu i Siódmej Alei znajduje się słynny Times Sąuare. Na Broadwayu, pomiędzy 62 a 66 Ulicą znajduje się Lincoln Center for the Performing Art, wielkie centrum kulturalne, w którego skład wchodzą m.in. opera, teatr dramatyczny, filharmonia, muzeum, biblioteka i szkoła artystyczna. W pobliżu gmachów Columbia Uniwersity znajduje się największa katedra w stylu neogotyckim na świecie - Cathedral of Saint John the Divine. W samym sercu Manhattanu leży rozległy teren zielony -Central Park - jego granice wyznaczają 59 i 110 Ulica. Od zachodu przylega do niego Ósma Aleja, a od wschodu Piąta Aleja. Park Centralny ma powierzchnię większą niż księstwo Monako. Piąta Aleja słynie jako miejsce, w którym powinna robić zakupy każda elegancka kobieta. Oprócz drogich butików znajdują się tam również słynne muzea i galerie, najbardziej znane to: Frick Collection, Muzeum Guggenheima oraz Metropolitan Museum of Art. W Nowym Jorku znajduje się oczywiście wiele innych muzeów, między innymi American Museum of Natural History, The Cloisters, Museum of Modern Art i Jewish Museum. Przy Piątej Alei, naprzeciwko Rockefeller Center znajduje się katedra św. Pawła.
Stojąca na rogu Piątej Alei i 42 Ulicy nowojorska biblioteka publiczna jest jedną z największych bibliotek na świecie. Na rogu Thea Street wznosi się Empire State Building - w latach 1931-71 najwyższy budynek na świecie. Piąta Aleja kończy się przy Washington Sąuare Park - dzielnicy artystów - Greenwich Village. Na południe od Green-wich Village leży kolonia malarzy i pisarzy - Soho. Na Manhattanie znajdują się dwa do niedawna najwyższe budynki na świecie - World Trade Center - bliźniacze wieże WTC o wysokości 411 m każda wyraźnie górują nad panoramą miasta. Siedziba ONZ przy 42 Ulicy zajmuje obszar siedmiu hektarów. W obręb kompleksu ONZ wchodzą także tereny zielone oraz piękna nadrzeczna promenada.
Nowojorskie parki zajmują łącznie około 155 km2 powierzchni, wliczając w to - ogród zoologiczny w Bronxie, Central Park, Prospect Park, Van Cortland Park oraz ogrody botaniczne w Brooklynie, Queens i Bronxie. W obrębie miasta znajdują się również Gateway National Recrea-tion Area (rozległe tereny rekreacyjne) i rezerwat przyrody na wysepkach Jamaica Bay.
Główne Obiekty i Atrakcje turystyczne:
Castle Clinton National Monument Monumentalna budowla obronna wybudowana w 1807 roku, wyposażona w 28 dział, z których w celach obronnych nie padł ani jeden strzał. Na początku fort znajdował się w odległości ok. 90 m od linii brzegowej z czasem jednak zasypując kanał teren uległ połączeniu.
City Hall Ratusz zaprojektowany przez Johna McComba juniora - pierwszego uznanego architekta amerykańskiego, przy współpracy francuskiego emigranta Josepha Mangina. Powszechnie uważa się, że Joseph Mangin zaprojektował elewację obiektu a John McComb wnętrza. Od 1812 roku obiekt jest siedzibą nowojorskich władz miejskich. W 1865 roku wystawiono tu ciało Abrahama Lincolna. Ratusz jest wspaniałym przykładem XIX-wiecznej architektury amerykańskiej. Tylnia elewacja ratusza nie była obłożona marmurem, gdyż sądzono, że miasto nie będzie się rozwijać w tym kierunku. Elewację uzupełniono w 1954 roku podczas renowacji obiektu.
Dom Teodora Roosevelta Muzeum mieści się w zrekonstruowanym domu z lat dzieciństwa Teodora. Zgromadzono tu pamiątki po prezydencie USA m.in. zabawki, przedmioty codziennego użytku a także emblematy ze słynnym "Rough Rider" (niezłomny jeździec), który nosił na kapeluszu podczas wojny amerykańsko-hiszpańskiej.
Empire State Building Wieżowiec (449 m) wybudowany w latach 1929-1931, początkowo miał mieć 86 pięter, dodano jednak maszt do cumowania zeppelinów. Tarasy widokowe mieszczą się na 86 i 102 piętrze. Najbardziej znana budowla Nowego Jorku, do tej pory odwiedziło ją ok. 90 milionów turystów.
Fraunces Tawern Wiernie odtworzona tawerna z 1719 roku. W tawernie, w 1783 Jerzy Waszyngton uroczyście żegnał swoich oficerów, po zakończonej wojnie. W pożegnaniu uczestniczył Tadeusz Kościuszko. Budynek zakupiony w 1904 przez Synów Rewolucji i odrestaurowany w 1907 - stanowił początek szerszych działań mających na celu zachowanie dla potomności dziedzictwa narodowego USA. Obecnie znajdują się tu: - na parterze restauracja a na piętrze muzeum wystawiające dzieła sztuki ilustrujące Amerykę z czasów kolonialnych.
Intrepid Sea - Air - Space Museum Statek muzeum - na lotniskowcu "Interpid" z czasów II wojny światowej, można zobaczyć pokład główny, kabinę nawigacyjną, okręt podwodny, niszczyciel, torpedy a także wystawę opowiadającą dzieje lotnictwa, badania oceaniczne, rakiety przyszłości i wiele innych rzeczy.
New York University Pierwotnie University of the City of New York - założony w 1831 roku jako przeciwwaga episkopalnego Columbia University. Obecnie jest to największy prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych. Przy wznoszeniu pierwszego gmachu w 1833 roku doszło do zamieszek. Powodem było zatrudnienie przy budowie więźniów stanowych - zamieszki stłumione przez oddziały Gwardii Narodowej. W uniwersytecie powstały m.in. telegraf Samuela Morse'a, pistolet sześciostrzałowy Samuela Colta oraz pierwszy portret fotograficzny wykonany przez Johna W. Drapera.
Salmagundi Club Najstarszy w Ameryce klub dla artystów. Zbudowany w 1853 roku dla Irada Hawleya - obecnie siedziba American Artists Professional League, American Watercolor Society oraz Greenwich Village Society for Historic Preservation. Założony w 1871 roku klub przeniósł się do obiektu w 1917 roku. W budynku dobrze zachowane są wnętrza z końca XIX wieku. Odbywają się tu liczne wystawy, pokazy, prezentacje itp.
South Street Seaport Ten XIX wieczny port ciągle żyje. Obok wytwornych sklepów i restauracji usytuowanych przy wybrukowanych uliczkach, wzdłuż nabrzeża cumują małe i duże zabytkowe żaglowe i parowe statki.


Całość razem ze zdjęciami w załączniku

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Ciekawostki ze świata
Podobne tematy