profil

Jak rozumiesz mysl zawartą w sentencji "stajesz się na zawsez odpowiedzialny za to co oswoiłeś". Mały Książe

drukuj
poleca 82% 818 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

“Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to co oswoiłeś”. Po przeczytaniu tej sentencji nasunęła mi się refleksja, potwierdzająca prawdziwośc myśli zawartej w zdaniu. Czytając “Małego Księcia” uświadomiłam sobie jak bardzo w życiu liczy się drugi człwiek, jego miłość i wsparcie w każdej sytuacji.
Mały Książe na swojej planecie miał róże. Pielęgnował ją, troszczył się o nią i znosił trudy związane z jej hodowaniem. Było ona jego towarzyszką, jedyną bliską istotą. Poczuł się więc bardzo nieszczęśliwy, kiedy na Ziemi, w ogrodzie różanym zobaczył 5 tysiecy podobnych kwiatów. Był przekonany, że posiada jedyny na świecie okaz, a w rzeczywistości miał zwykłą róże, jak wiele innych. Zapłakał bezradnie. Czuł się oszukany i zawiedziony. Wtedy pojawił się lis, który udzielił chłopcu wielu cennych porad. Uświadomił Małemu Księciu ile znaczy miłość, pomógł mu dojrzeć do tego uczucia. Nauczył go trudnej sztuki, patrzenia na świat sercem. Lis wypowiedział piękne słowa: “Dobrze wiedzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Wytłumaczył smutnemu chłopcu, że jego róża jest dla niego jedyna i wyjątkowa, ponieważ to właśnie o nią się troszczył, jej doglądał, to on słuchał jej narzekań, on ją chwalił i podziwiał. Wiązały go z nią silne więzy emocjonalne.
W moim przekonaniu to właśnie dzięki złotym myślom lisa, Mały Książe zrozumiał, że jest odpowiedzialny za swoją róże, że powinien z nią być na dobre i na złe.
Sentencja ta powinna być także lekcją nas, ludzi, którzy tak często zapominamy o danym przez nas słowie, o zobowiązaniach wobec innych. Ludzi są samotni, ponieważ uważają miłośc i przyjaźń jednynie za przywilej i dobro oczywiste a nie widzą obowiązków związanych z tymi uczuciami. Musimy pamiętać, o odpowiedzialności, cierpliwości i szacunku. To zdanie powinno skłonić nas do tego byśmy się na moment zatrzymali, przemyśleli, zastanowili. W “Małym Księciu” sentencja ta rozumiana jest bardzo dosłownie, jednak można ją interpretować bardzo różnie. Myślę, że można ją tłumaczyć również tak, że jeżeli decydujemy się na wspólne życie z kimś, czy będzie to przyjaźń czy małżeństwo, to powinniśmy wziąć pod uwagę również trudności i niepowodzenia. Musimy dotrzymywać danych obietnić i nie rezygnować z raz obranej drogi.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (15) Brak komentarzy
29.10.2009 (18:31)

Zgadzam się z zojka1409. Jeżeli piszesz w tytule "Jak rozumiesz myśl", to po *** licho piszesz strzeszczenie!!! Jestem z lekka poirytowany - mam napisać rozprawkę rozwijającą tytułową sentencję, klikam w 10 z kolei link mający przynajmniej w tytule "Jak rozumiesz myśl..." i znowu ten sam efekt.: streszczenie i rozwinięcie myśli na 3 wersy. Zmień tytuł na "Streszczenie <Małego Księcia>" i oszczędź wszystkim nerwów i klawiatury.

14.10.2009 (12:59)

super praca!; ))

29.5.2008 (14:57)

Fajna praca :)

Teksty kultury