profil

Atrybuty świętych

poleca 81% 3024 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Święta Barbara w ikonografii przedstawiana jest z krzyżem, z pawim piórem, z mieczem (symbol jej męczeństwa) lub trzymającą kielich z hostią (symbol Eucharystii - gdyż przed straceniem anioł przyniósł jej Komunię św.), czasem przy wieży, w której była zamknięta przez ojca.

2. Święty Piotr Apostoł przedstawiany jest jako łysiejący, siwy, brodaty starzec. W dłoni trzyma klucz lub parę kluczy. Rzadziej towarzyszą mu inne atrybuty: ryba, paliusz, kogut, księga lub zwój.

3. Ikonografia najczęściej przedstawia św. Jana Apostoła jako Ewangelistę z symbolem orła.


4. Święty Franciszek z Asyżu przedstawiany jest w brązowym habicie franciszkańskim z kapturem, przepasany białym sznurem z trzema węzłami symbolizującymi trzy składane przez braci mniejszych śluby: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości. Na wielu wizerunkach Franciszek trzyma w ręku krucyfiks, a u jego stóp znajduje się czaszka – symbole pokuty i umartwienia. Artyści niejednokrotnie ukazują świętego z przebitym bokiem, rękami i stopami – to tzw. stygmaty

5. św. Błażej - pastorał; ptaki z pożywieniem; skrzyżowane świece w ręce lub skrecony toczek; zgrzebła, którymi go torturowano.

6. św. Jadwiga - Strój królewski.

7. św. Jadwiga Śląska - Przedstawiana jest w habicie cysterskim, boso lub z obuwiem w ręce. W drugiej ręce trzyma model klasztoru i kościoła

8. Ojciec Pio – fiołek

9. św. Wojciech - W ikonografii kościelnej święty przedstawiany jest w stroju biskupa. Jego atrybuty to księga, czasem przypominające śmierć: włócznia (lub ich wiązka), wiosło, topór, ster, odcięta głowa niesiona w ręce.

10. św. Wojciech - Orzeł – symbol neofity i Chrystusa Zmartwychwstałego, pastorał lub krzyż podwójny – symbol władzy biskupiej, wiosło, gdyż do Prus podróżował łodzią po Wiśle oraz włócznie od których zginął.


Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 1 minuta