profil

Które z postaci w mitologii greckiej cienisz najbardziej i dlaczego?

poleca 79% 977 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Mitologia grecka pełna jest opowieści i woelu bohaterach, królach i bogach. Większość historii przekazuje nam jakieś wartości. Bardzo często nie są to puste opowiastki, lecz prawdziwie interesującei pouczające teksty. Sądzę, że każdy z herosów oraz władców Olimpu potrafi nauczyć nas czegoś nowego. Dzięki ich perypetiom możemy nabyć doświadczenie, jak i również wystrzegać się błedów, któreoni popełnili. Choć wielu bohaterów z mitologii greckiej jest osobą wartościową i godną naśladowania, moimi ulubieńcami są tylko wybrańcy.
Postacią, która przykuła moją największą uwagę jest Prometeusz. Myślę, żejest to ktoś niesamowity i godny podziwu. Jego miłość do ludzi była tak wielka, że naraził dla nich życie. Dbał o swoje "dzieci" i pragnął, aby wiodło im się jak najlepiej. Wciąż podnosił ludziom standard życia. Wszyscy, bez wyjątku, byli jego oczkiem w głowie. Czyny tytana mówiły same za siebie. Był największym przyjacielem człowieka. Ktoś mógłby pomyśleć, że Prometeusz poniósł klęskę, gdyż został uzwięziony. Sądzę wręcz przeciwnie. Bohaterem był nie tylko przez swe czyny, ale i przez mękę. Poddając się torturom, wciąż myśłał o człowieku orazjego szczęściu i to właśnie sprawiało, że się nie załamywał. Cenię Prometeusza za jego poświęcenie dla inncyh. Tytan czerpał radośc ze szczęścia bliźnich. To bardzo szlachetne.
Kolejną postacią, która wzbudza we mnie pozytywne emocje jest Demeter. Mit o kochającej matce jest piękną historią o bezgranicznej miłości do dziecka. Kobieta nie mogła żyć bez Kory, która byłajej całym światem. Sądzę, że bogini urodzaju jest znakomitym przykładem dla wszytskich rodziców. Demeter pokazała nam, że miłość to cośbardzo cennego i często jest tak, że bez ukochanej osoby świat nie ma już dla nas najmniejszej wartości. Ludzie w teraźniejszości mogą naśladować Demeter również dlatego, że ukazuje nam kobietę samotnie wychowującą dziecko. W roli rodzica sprawdza się znakomicie, a Kora dostaje od niej ciepło, miłośc, zaufanie.
Z postaci mitologii greckiej cenię także Dedala. Bohater tego mitu był patriotą. W pałacu króla Minosa (gdzie mieszkał) niczego mu nie brakowało, prawdopodobnie miał na Krecie więcej wygód niż w swoim domu/ One jednak czuł niedosyt i nie zważał na luksus. Parwdziwym marzeniem Dedala był powrót do rodzinnej miejscowości. Zapewne wiedział, że lot na skonstruowanych przez siebie skrzydłach jest ryzykowny i niebezpieczny. Mimo tego spróbował. Podóż skończyła się tragicznie. Zginął Ikar. Uważam, że Dedal po śmierci syna nie mógł się już niczym szczerze cieszyć. Dla mnie jednak ten mit ma zupełnie inną wartość. Jest to opowieść o miłości do kraju ojczystego, wielkim poświęceniu i pragnieniu powrotu. Wszyscy, którzy mają to szczęście i mieszkają w rodzinnym kraju, lub przyjeżdżają do niego wodwiedziny, powinni to szanować i się tym cieszyć. Wszędzie dobrze, ale w domu zawsze czujemy się najlepiej.
Wszytskie trzy postacie wniosły coś do mojego życia. W realnym świecie szukam osób, które zachowują się podobniedo Prometeusza, Demeter i Dedala. Znam już kilka podobnych i podziwiam ich postępowanie, a również staram się je naśladować. Cenię czyny szlachetne, a takie właśnie charakteryzują trzech mych ulubieńców z mitologii greckiej.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty