profil

Czy sport kształtuje charakter?

poleca 85% 158 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Sport jest to współzawodnictwo uprawiane według wcześniej ustalonych reguł. Przede wszystkim służy on do podniesienia sprawności fizycznej. Są różne dziedziny sportu. Można go uprawiać amatorsko lub zawodowo. Dla niektórych ludzi sport jest nie tylko sposobem na rekreację czy wypoczynek, lecz sposobem na zdrowe życie. Sport ma wiele pozytywnych i negatywnych skutków. W mojej pracy zastanowię się czy sport kształtuje charakter.
Sport wyrabia wiele cech charakteru, uczy odpowiedzialności. Aby coś osiągnąć musimy robić to systematycznie, wytrwale i konsekwentnie dążyć do postawionego sobie celu. Kiedy chcemy uprawiać dowolną dyscyplinę musimy ciężko pracować, jeśli chcemy osiągnąć wysokie wyniki. Systematyczne, dopasowane do naszych możliwości treningi pomagają nam w osiąganiu lepszych wyników. Podejmując się takiego wyzwania musimy mieć poczucie odpowiedzialności. Jeśli jednak go nie mamy to z czasem się go nauczymy. Gdy zobaczymy jak innym zależy na naszych dobrych wynikach jak nas wspierają, dopingują, pomagają nam, udzielają rad to czujemy, że nie możemy ich zawieść.
Są również dyscypliny sportowe, w których gra się w zespole. Wtedy uczymy się pracy w zespole. Wszyscy zawodnicy muszą rozumieć swoje intencje bez słów. Kiedy patrzymy na np. drużyny siatkarskie, to doskonale to widzimy. Każdy zawodnik wie, co ma robić, jak ma się ustawić, do kogo odbić piłkę, komu ją „wystawić”. Cały zespół tworzy jedność. Nie może między nimi być nieporozumień, kłótni, bo to odbije się na ich wynikach sportowych.
W każdej dyscyplinie są określone zasady, do których każdy zawodnik musi się stosować. Łamanie tych zasad najczęściej prowadzi do usunięcia z zespołu lub dyskwalifikacji. Każdy szanujący się sportowiec przestrzega tych zasad i nie wyobraża sobie ich złamać. Sport uczy, więc poczucia własnej wartości, zasad „fair play”.
Jednak uprawianie sportu ma również swoje negatywne strony. Sportowcy są narażeni na duży stres. Każde wystąpienie na jakiś zawodach wywołuje w nich emocje, tremę. Trener zawsze mówi prawdę, co myśli o dokonaniach jego podopiecznego. Nie zawsze jego słowa dają oparcie, dopingują czasami są to gorzkie słowa prawdy. Nie wpływa to dobrze na ich psychikę. Pomimo starań, chęci nie każdy nadaje się do jakiegoś sportu. Choćby wytrwale, długo trenował. Różnego rodzaju niepowodzenia mogą prowadzić do jakiś „dołków” psychicznych. Jednak zawsze można uprawiać ten sport amatorsko.
W sporcie często spotyka się kontuzję. Niekiedy są one lekkie i po jakimś czasie możemy wrócić do sportu niekiedy są one głębsze i wtedy musimy zrezygnować. Kontuzje zdarzają się często, wszędzie i każdemu. Jednak, kiedy człowiek dowiaduje się, że musi zaprzestać robienia tego, co sprawia na pewno się nie cieszy.
Sport jest „ciężkim kawałkiem chleba”. Mogę z pewnością stwierdzić, że kształtuje charakter. Uczy systematyczności, współpracy, wytrwałości, uczciwości i w sumie odpowiedzialności za siebie i za innych. Niektóre z nich są naprawdę niebezpieczne i narażają życie sportowców. Jednak sport potrafi z chłopca zrobić mężczyznę z dziewczyny, kobietę.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty