profil

Napisz przemówienie w którym odniesiesz się do słów kanclerza Rzeszy Niemieckiej o polityce Niemiec wobec Polski.

poleca 85% 119 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Napisz przemówienie w którym odniesiesz się do słów kanclerza Rzeszy Niemieckiej o polityce Niemiec wobec Polski.

W pierwszych słowach mojego wystąpienia, chciałabym się odnieść do słów kanclerza Rzeszy Niemieckiej i bez najmniejszych chęci atakowania jego stanowiska spróbować wskazać inną drogę dla polityki Niemiec wobec Polski.
Otóż „korzenie potęgi pruskiej” nie tylko nie wyschną, ile dzięki Polakom wzmocnią się. Narodowość niemiecka nie tyle zostanie wyparta, co raczej wsparta kulturą polską. Rzeczywiście wspomniane w owym wystąpieniu Poznań, Bydgoszcz, Gdańsk i Toruń leżą blisko serca monarchii pruskiej, przy czym nie „zbyt blisko” jak zauważa przedmówca, ale na tyle blisko. Na tyle blisko, aby mogły zaistnieć jako istotny punkt całości krwioobiegu Prus.
Pragnę zauważyć jeszcze raz, że celem tej wypowiedzi jest wskazanie drogi, która moim zdaniem jest drogą słuszną. Drogą prawdziwą jedyną drogą, którą mogą pójść nie Niemcy, nie Polacy, ale ludzie. Ludzie którzy jako bracia chcą budować wspólną przestrzeń życiową. Dość już dyskryminacji wyzyskiwania wynaradawiania czas spojrzeć sobie w oczy, przebaczyć.
Niemcy przekonały się o nieskuteczności czy wręcz głupocie takich przedsięwzięć jak rugi pruskie komisja kolonizacyjną czy Hakata. Po co dalej walczyć? W tym sporze obie strony nie odnoszą korzyści. Czemu więc nie miałyby stać się jedną stroną? Przy zachowaniu suwerenności kulturowych i narodowościowych stać się w istocie państwem, które pożytkowałoby we siły nie na walkę wewnętrzną, ale dla dobra państwa wspólnego. Państwa w którym ludzie są ludźmi dla ludzi. Nie osłabiajmy się wzajemnie, nie niszczmy ale wspierajmy i budujmy.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta