profil

Faszystowskie Niemcy jako przykład państwa totalitarnego.

poleca 83% 1173 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

NIE UŻYWAĆ W VII L.O. W KATOWICACH

Faszystowskie Niemcy jako przykład państwa totalitarnego.


30 stycznia 1933 r., po raz pierwszy, pojawiła się informacja, o „potworze z Lochness” i był by to prawdopodobnie jedyny potwór o jakim usłyszałaby Europa, gdyby nie Adolf Hitler, który dokładnie tego samego dnia został mianowany kanclerzem Niemiec.
Tego właśnie dnia, rozpoczął się początek przebudowy i rozbudowy państwa Niemieckiego, które po upokorzeniu przez Traktat Wersalski, dotknięciu przez kryzys ekonomiczny, jaki szalał wtedy w Ameryce i na „Starym Kontynencie”, zostały nieomalże całkowicie zniszczone i przetrwaniu wielu reform które nie przyniosły skutku, dojrzało bardzo atrakcyjny program głoszony przez partie komunistyczną (KPD) i hitlerowską (NSDAP).
Hitler zawarł w swoim programie politycznym chęć uwolnienia narodu od zmory Traktatu Wersalskiego i uzależnienia od zagranicy, zwalczenie wszelkich ruchów o powiązaniach międzynarodowych, a zwłaszcza żydowskich i socjalistycznych, wzywał do odbudowy potęgi Niemiec na scenie międzynarodowej. Zapowiadał usamodzielnienie Niemiec, ograniczenie wyzysku od strony kapitału, poszerzenie przestrzeni i podniesienie stopy życiowej. Do 1929 r. ów program nie znajdował szerszego oddźwięku wśród społeczeństwa, dopiero po kryzysie w latach dwudziestych XX w. droga do władzy stanęła przed Hitlerem otworem.
Hitler, po legalnym dojściu do władzy, dokonał przewrotu antykonstytucyjnego. Hitler rozpoczął swoją zbrodniczą działalność od represji jakich dokonał na przywódcach partii np. Centrum, których to program był sprzeczny z jego. Następnym krokiem była tzw. „Noc Długich Noży” (30 czerwca 1934 r.) kiedy to wymordowano m.in. kombatantów z Strum Abteilungen, jedynych już, żyjących ludzi którzy mogli pokrzyżować plany Hitlerowi. Od 1934 r. w Niemczech nie istniała już opozycja. Następnie po śmierci prezydenta Hindenburga (2 sierpnia 1934 r.), połączył urząd kanclerza z urzędem prezydenta oraz rozpoczął proklamacje hasła: jeden naród, jedna rzesza, jeden wódź. Zlikwidowany został podział Rzeszy na kraje, wprowadzony został nowy system policyjny, przeciwników Hitlera aresztowano i bez jakiegokolwiek procesu osadzono w więzieniach lub obozach koncentracyjnych. Represją poddani zostali: komuniści, socjaldemokraci, pacyfiści i Żydzi. Rozpoczęto zakrojoną na szeroką skalę akcję wychowania dzieci i młodzieży w ruchu narodowosocjalistycznym oraz rozbudowę armii i przemysłu zbrojeniowego. Działania polityczne Hitlera, który chciał aby państwa zachodnie pozwoliły na rozbudowę przez Niemcy swojej armii, a po odmowie opuściły Ligę Narodów a 14 czerwca 1934 r. zaprzestano spłaty odszkodowań wojennych. Ludzie niepewni usuwani byli ze stanowisk a jedynym ratunkiem dla nich była emigracja do Francji lub Czechosłowacji. Hitler rządził stosując ustawy wyjątkowe a jego państwo zwano państwem stanu wyjątkowego.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty