profil

Do jakiego państwa starożytnej cywilizacji chciałabym sie przenieść?

poleca 90% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Długo zastanawiałam sie nad tym, do jakiego panstawa starozytnej cywilizacji chciałabym sie przeniesc. Stwierdzam ze jest to Egipt. Postaram teraz przedstawic swoje sugestie na ten temat.
Po pierwsze fascynuje mnie u starożytnych Egipcjan to, ze wyznawali religię politeistyczna, czyli taką, w której uznawano wielu bogów. Na jej szczycie stał Re, który był bogiem słońca. Na malunkach Egipcjanie przedstawiali bogów jako postacie ludzkie z głową zwierzęcia. Początkowo to faraona uważano za najwyższego boga, jednak później się to zmieniło. Egipcjanie modlili się w wielkich świątyniach, które były tak duże jak pałace królewskie albo grobowce. W tamtych czasach wierzono w życie pozagrobowe. Zwłoki były mumifikowane , co chroniło je przed rozkładem. Władców chowano w piramidach, jednak pozniej, kiedy okazywało się, ze takie grobowce zostawały okradane, pochowywano ich w tzw. Dolinie Królów.
Po drugie uwazam, ze Egipcjanie zrobili wiele dla naszego teraźniejszego społeczeństwa. Zrobili duzo rzeczy związanych z rozwojem nauki i kultery. Jednym z ich osiągnięc kulturalnych było wynalezienie pisma. Pismo to wywodzi się z rysunków przedstawiających ludzi, zwierzęta, rzeczy, tzw. „hieroglifów”. Aby mogło być używane na co dzień zostało uproszczone to tzn. pisma kapłańskiego. Z biegiem czasu pismo kapłańskie zamieniło się w pismo popularne. Z osiągnięć naukowych możemy wyróżnić osiągnięcia w naukach ścisłych – matematyce i astronomii. Rozwiązywano zadania z geometrii (obliczano pola powierzchni) i algebry. Obserwacje astronomiczne umożliwiły stworzenie kalendarza słonecznego i obliczenie długości roku (365 dni; 12 miesięcy po 30 dni oraz 5 dni dodawanych na końcu roku). Egipcjanie nie byli gorsi także w medycynie. Wśród lekarzy nastąpiła specjalizacja, według rodzajów leczonych chorób. Przy świątyniach istniały wielkie szkoły medyczne, w których przeprowadzano tak skomplikowane zabiegi jak trepanacja czaszki.
Następnym argumentem jest to, ze Egipt jest bardzo ładnym krajem. Chciałabym zobaczyc jak dawniej budowano piramidy. W starożytności sławnych było siedem budowli, które każdy chciał zobaczyć ze względu na ich ponadczasowe piękno- ogrody Semiramidy w Babilonie, posąg Zeusa w Olimpii, świątynia Artemidy w Efezie, Mauzolum w Halikarnasie, Kolos z Rodos, latarnia morska na wyspie Faros oraz jedyny zachowany do naszych czasów cud świata - Wielka Piramida. SA one zbudowane z ciężkich tafl, które bardzo ściśle do siebie przylegają. Wielka Piramida pozostaje największą budowlą świata. Chociaż jest już bardzo zniszczona nadal budzi zachwyt. Chciałabym tez moc oglądac na co dzień posąg wykłuty w skale, przedstawiający lwa z głową człowieka, czyli Sfinksa.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 2 minuty