profil

Fat Fat16 Fat32 Ntfs

poleca 85% 540 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

TYPY FAT W czasach gdy był projektowany nośniki danych miały niewielką pojemność (dyskietka 180KiB), z biegiem czasu obsługiwał coraz większe nośniki. Aktualnie istnieją trzy rodzaje FAT: FAT12, FAT16 i FAT32. Podstawowa różnica między nimi to liczba bitów, na których koduje się numery jednostek alokacji plików zwanych klastrami. Liczbę tą podaje się jako wyróżnik w nazwie systemu w FAT (podana w nazwie).

FAT (akronim z ang. File Allocation Table) – system plików powstały pod koniec lat 70-tych, zastosowany w systemach operacyjnych, m.in. DOS i Windows. Podobnie jak sam DOS wywodzi się z systemów CP/M. Określa on rozmieszczenie plików, katalogów i wolnej przestrzeni na takich nośnikach danych jak dyskietki i twarde dyski. Najważniejszym elementem systemu jest tablica informująca o rozmieszczeniu plików na partycji (FAT) od nazwy tej tablicy pochodzi nazwa systemu.

FAT (FAT16) oznacza Tablicę Alokacji Plików (ang. File Allocation Table). Dane przechowywane są w klasterach (niektórzy mówią - klastrach), których wielkość jest zależna od rozmiarów partycji. Ponieważ ten system plików powstał najwcześniej, jego możliwości i wydajność są ograniczone. Podstawową wadą jest ograniczenie wielkości partycji do 2 GB. Zatem aby w tym systemie wykorzystać całą powierzchnię 30-gigabajtowego dysku trzeba by na nim utworzyć aż 15 partycji. Po drugie - im większa partycja, tym większe są na niej klastery - od 2 KB dla dysku 16 MB po 32 KB dla dysku o maksymalnej wielkości 2 GB. Tworzenie "dużych" partycji wiąże się zatem z marnowaniem dostępnego miejsca.

FAT32 (wersja 32 bitowa) pojawiła się wraz z wersją OSR2 Windows 95. Poprawiony system plików, nazywany FAT32, jest już bardziej wydajny od poprzednika. Dla porównania, partycja 2 GB ma klastery o wielkości 4 KB, co znacznie zwiększa efektywność zapisu informacji. Przy dzisiejszych wielkościach dysków twardych FAT32 ujawnia jednak swoje niedogodności. Do granicy 8 GB tworzone są partycje z klasterami po 4 KB, ale już przy 32 GB pojawiają się 32-kilobajtowe. To jest właśnie podstawowy powód, dla którego warto dzielić duży dysk na mniejsze dyski logiczne. Spójrzmy na to bardziej praktycznie.
Klastery to odcinki danych o identycznych wielkościach na partycji. Jeden plik może być, i zazwyczaj jest, przechowywany w kilku lub więcej klasterach, natomiast jeden klaster może przechowywać tylko jeden plik. Z tego powodu plik o wielkości 33 KB na partycji 32 GB będzie zajmował 64 KB bo potrzebuje 2 klastery po 32 KB każdy. Ten sam plik zająłby jednak tylko 36 KB na partycji 8 GB w systemie FAT32, gdzie wielkość pojedynczego klastera wynosi 4 KB.
Pomniejszając wielkość partycji można zaoszczędzić nawet do 40% miejsca. Jeśli tego nie zrobimy nasz dysk o wielkości 40 GB pomieści faktycznie tylko 30 GB i sami sobie będziemy winni.
FAT32 używany jest przez Windows 95 OSR2, Windows 98 i ME. Windows NT i 2000 rozpoznają i używają również tego systemu, chociaż mają swój własny. Na partycji FAT32 można też zainstalować Windows XP.

NTFS zaprojektowano specjalnie na potrzeby Windows NT. Skrót oznacza System Plików Nowej Generacji (ang. New Technology File System). Jest on daleko bardziej zaawansowany od poprzedników, dzięki czemu zapewnia większą stabilność i bezpieczeństwo pracy. W przypadku NTFS wielkość klasterów nie stanowi już żadnego problemu. Ciągle nie jest jednak standardem ze względu na dominację Windows 98. Być może ulegnie to zmianie za sprawą Windows XP.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty