profil

Motywy Dedala i Ikara w literaturze i malarstwie

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-11
poleca 83% 2879 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Każdy z nas w ówczesnym świecie zna mit o Dedalu i Ikarze. Marzenia o wysokich lotach młodzieńca przeszły do historii i w dalszym ciągłu przejawiają się w niektórych wątkach m.in literackich. "Ikarowe loty"-zwrot najczęściej używany w określeniach marzeń nie do zrealizowania. Próby dosięgnięcia gwiazd są przyczyną wielu niepowodzeń i załamań.

Mit o Dedalu i Ikarze jest opowieścią zawierającą w sobie połączenia wielu przeciwstawieństw. Ukazuje ona spojrzenie na świat Dedala: rzeczywiste, pełne doświadczenia i rozwagi, a także dojrzałości i cierpienia. Przeciwieństwem tych poglądów jest postrzeganie życia przez Ikra: fantazja, marzenia, młodość i radość.Dla Ikara wolnością jest samo wzbicie się w powietrze. Jego najważniejszym celem są marzenie i fantazja. Ikar płaci życiem za chwile przyjemności, ale umiera z poczuciem realizacji swoich marzeń. Obraz Petera Bruegela dokładnie odwzorowuje zachowanie innych wobec zbuntowanego młodzieńca chcącego wybić się ponad smętną rzeczywistość realizując swoje najskrytsze marzenie o wolności. Nikt nie zwraca uwagi na syna Dedala, który po nieudanym locie ląduje przegrany w zabójczej toni wodnej."Czy cierpienie zawsze rozgrywa się gdzieś w zapuszczonym kącie?" (W.H. Auden) Ludzie są zbyt zajęci swoimi sprawami.
Nieświadomi tragedii dziejącej się obok nich sumiennie wykonują zleconą pracę. Nikt nie troszczy się o innych. Nikt nie zauważa potrzebujących, nie patrzy na nieszczęścia bliźnich, nikt nie widzi, a może nie chce widzieć tego, co dzieje się wokoło niego...Boimy się...tylko czego? tego iż sami popadniemy w kłopoty czy tego, iż nie damy rady pomóc... pytania pozostawiam bez odpowiedzi. Przykładem typowego Ikara jest Neil-Głowny bohater z książki i filmu "Stowarzyszenie umarłych poetów". On był jak Ikar. Robił wszytko, aby zrealizować swoje marzenia - marzenia występowania na scenie. Poprzez determinację sprzeciwiając się ojcu wystąpił w przedstawieniu, po czym zabrany do domu przez surowego tatę popełnił samobójstwo spowodowane niemożliwością dalszego rozwoju zainteresowań. On też miał marzenia... Carlo Sarateni był kolejnym artystą, który zobrazował upadek Ikara, jego podniebne loty, wybijanie się się ponad monotonny świat.

Wiek XXI wiadomo jest wiekiem wielkich technologii, lecz głębiej się zastanawiając także wiekiem zatracania uczuć ludzkich.

Każdy walczy o zawód, wykształcenie, wiadomo. Ale po trupach do celu? Obejrzyjmy się wokoło. Wielu z nas potrzebuje pomocy. Nie bądźmy obojętni na tragedie innych. Starajmy się pomóc im w realizacji swoich zamierzeń, aby nikt z nas nie był osamotniony, pokrzywdzony przez los. Bierzmy częściowy przykład z Ikara! To on zainspirował nas do spełniania myśli. Wuzwólmy z siebie więzionego ducha dając upust skrytym i podniebnym lotom...Wiara czyni cuda...CARPE DIEM!

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty