profil

Targowica

poleca 85% 288 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Sejm Czteroletni

Konstytucję 3 maja poparła znaczna część szlachty i mieszczaństwa. Przeciwko wystąpili niektórzy magnaci; kilku z nich udało się prośbą o pomoc do Petersburga. Nie uważali się za zdrajców- święcie wierzyli, że caryca dopomoże im przywrócić dawny, najlepszy w świecie ustrój.

Hetmani Ksawery Branicki i Sewerym Rzewuski oraz najbogatszy człowiek Rzeczpospolitej, Szczęsny Potocki, w kwietniu 1792 roku ułożyli w Petersburgu akt konfederacji. Znosiła ona " zgubną nowość" - Konstytucję 3 maja- i wszelkie reformy Sejmu Czteroletniego.

W maju 1792 roku konfederacja została ogłoszona w miasteczku Targowica, leżącym w dobrach Szczęsnego Potockiego. Stąd pochodzi nazwa: konfederacja targowicka. Popierała ją garstka magnatów i szlachty.

Z Targowicy konfederaci wezwali na pomoc wojska rosyjskie. Wyobrażali sobie, że "Najjaśniejsza Imperatorowa" ze szczerej przyjaźni dopomoże im przywrócić dawny ustrój, po czym odwoła swą armię na wschód.

W maju 1792 roku prawie 100-tysięczne siły rosyjskie przekroczyły granice Rzeczpospolitej. Rozpoczęła się wojna w obronie Konstytucji 3 maja.

Podoba się? Tak Nie