profil

Wydarzenia Europa 2001

poleca 87% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

26 lutego – podpisano traktat nicejski. Podział głosów w Radzie Unii Europejskiej. Poszczególnym krajom przydzielono głosy ważone nieco bardziej proporcjonalnie do ich wielkości. Wejście w życie Traktatu nicejskiego przez pewien czas stało pod znakiem zapytania, ponieważ w referendum przeprowadzonym 7 czerwca 2001 r. w Irlandii większość (54%) głosujących opowiedziała się przeciwko ratyfikacji TN.
19 marca 2001: Wojna w Macedonii. Starcia między albańskimi rebeliantami i oddziałami macedońskimi w północno-zachodniej Macedonii, trwające od 14 marca, zmusiły do ucieczki z tego terenu ponad 20 tysięcy osób, w większości narodowości albańskiej. Separatystyczna albańska Armii Wyzwolenia Narodowego (UCK) wkroczyła na terytorium Macedonii, aby jak mówi, zjednoczyć naród albański na ziemiach historycznie do niego należących.
26 marca- były prezydent Jugosławii Slobodan Miloszewić oddał się w ręce wymiaru sprawiedliwości. Miloszević ma odpowiadać za nadużycia władzy i sprzeniewierzenie majątku publicznego. Rozważane jest przekazanie Miloszevicia Trybunałowi Międzynarodowemu w Hadze, który oskarża go o zbrodnie wojenne.
19 kwietnia 2001- odbył się w Oświęcimiu Marsz Żywych, upamiętniający ofiary Holocaustu. W marszu uczestniczyło ok. 2,5 tys. osób - grupy młodych Żydów, m.in. z Izraela, krajów europejskich, Stanów Zjednoczonych, Argentyny i Maroka, a także liczne grupy polskie.
22 kwietnia 2001 odbyły się, pod okiem zagranicznych obserwatorów, demokratyczne wybory w Czarnogórze. Gdy tuż przed północą podano pierwsze wyniki, okazało się, że nieznacznie zwyciężyli zwolennicy utworzenia niepodległego państwa.
23 kwietnia 2001: Papież w meczecie. Papież Jan Paweł II przyleciał 4 maja przed południem do Aten, rozpoczynając pielgrzymkę śladami świętego Pawła - do Grecji, Syrii i na Maltę. Podczas spotkania z prawosławnym arcybiskupem Aten Chrystodoulusem. pierwszy papież w liczących 1400 lat dziejach islamu przekroczy progi meczetu w Damaszku.
7 maja 2001: Berlusconi powraca. Stał się premierem wygrywając wybory jako lider centroprawicowej partii Casa delle Liberta (Dom Wolności)
7 maja 2001: Parada Schumana. Ulicami stolicy przeszła "Parada Schumana" organizowana w ramach VIII Polskich Spotkań Europejskich przez Polską Fundację im. Roberta Schumana.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. premier Jerzy Buzek - honorowy patron imprezy, główny polski negocjator z UE - Jan Kułakowski, szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, minister Jacek Saryusz-Wolski oraz prezydent Warszawy, Paweł Piskorski. Zgromadziło się kilka tysięcy euroentuzjastów z całej Polski.
15.czerwca- wizyta prezydenta USA George Busha w Warszawie.
28 sierpnia 2001: Polacy na mistrzostwach świata! Polska wygrała z Norwegią 3:0! Tym samym Polacy awansowali do finałowego turnieju Mistrzostw Świata 2002, które odbędą się na boiskach w Korei i Japonii
23 września – wybory parlamentarne w Polsce. (SLD-UP 41%, PO 12,68%, Samoobrona 10,20%, Pis 9,5%, PSL 8.98%, LPR 7,87%)
5 października – Leszek Miller został premierem.
21 października 2001: Pierwsze posiedzenie Sejmu.
12 listopada 2001: Konferencja prezydentów. W Kancelarii Prezydenta 6 listopada odbyła się Warszawska Konferencja w Sprawie Zwalczania Terroru. Do Warszawy przyjechali przedstawiciele 16 krajów bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, państw bałkańskich oraz Ukrainy i Mołdawii.
25 listopada 2001: Polacy do Afganistanu. Prezydent Kwaśniewski wyraził zgodę na wyjazd polskich żołnierzy po konsultacjach z ministrem obrony narodowej Jerzym Szmajdzińskim.
1-2 grudnia na skutek trzech zamachów dokonanych przez pelestyńskich bojowników-samobójców w Jerozolimie i Hajfie, zginęło 26 osób a ponad 200 zostało rannych.Izrael odpowiedział ostrzałem rakietowym siedziby przywódcy Palestyńczyków Jasera Arafata w Gazie.
16 grudnia 2001: Narada w Unii. Polska, Czechy, Węgry, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Cypr i Malta mogłyby przystąpić do Unii Europejskiej w 2004 roku - oświadczyli przywódcy UE na szczycie w Pałacu Królewskim w Laeken pod Brukselą. Jest to pierwsza tak zdecydowana deklaracja "15".

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty