profil

Wpływ środowiska na dzieje ludzkości

poleca 88% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
plan Barbarossa bitwa pod Grunwaldem bitwa pod Grunwaldem

Bardzo istotny wpływ na człowieka środowisko wywierało podczas rozmaitych wojen. Wojny towarzyszyły ludziom od zawsze i zawsze będą towarzyszyć.
Pierwszym przykładem będzie znakomity wódz Hannibal Barkas, dowódca wojsk antycznej Kartaginy. Objął dwództwo w 221 r p.n.e. wyruszył na Italie, stawić czoło Rzymianom.
Jednak aby tam dotrzeć musiał przedostać sie przez Piereneje,a potem Alpy. Góry okazały się niezbyt gościnne dla przybyszy. Hannibal stracił sporą część swojej armii, ale pokonał góry. W grudniu 218 p.n.e. legiony rzymskie i wojska Hannibala stanaęły na przeciw siebie nad rzeką Trebią. Rzymianie nie wytrzymali presji - zaatakowali przez rzekę i gdy przemoczeni i zmarznięci wyszli na drugi brzeg, natknęli się na kontratak Kartagińczyków. Spośród 36 tys Rzymian z pola bitwy uszło jedynie 10 tys piechurów. Po tej bitwie Hannibal ruszył na południe, na spotkanie kolejnej armii rzymskiej nad jeziorem Trazymeńskim. Rankiem 24 czerwca 217 p.n.e. cały obszar spowiła mgła. Nie była ona gęsta ale widoczność była ograniczona. Hannibal wykorzystał to i ukrył swoje mniej liczne oddziały. Taktyka okazała się skuteczna, przeżyło tylko 10 tys Rzymian, a 15 tys zginęło. Ta bitwa otworzyła droge do Rzymu. Hannibal po początkowych przeszkodach w postaci gór zyskał szczęście aury. Zimna woda i mgła stały po strone Kartaginczyków w dwóch kolejnych bitwach. Nistety nie udało mu sie dojść do Rzymu, musiał wracać ponieważ wojsko było już zmęczone, a ojczyźnie zagrażały wojska Rzymskie które płynęły tam na statkach.
Jako kolejnym przykładem posłuże się największą bitwą w historii Polski. Bitwa pod Grunwaldem 14 lipca 1410 była największym widowiskiem średniowieczenej Europy. Na pole bitwy przybyli rycerze z wielu krajów zachodniej Europy, by walczyć dla Zakonu. Król Jagiełło miał po swojej stronie oprócz polskich żołnierzy, armie litwinów, tatarów i rusinów. Wojska pod dowództwem Polski schroniły sie w pobliskim lesie, a Krzyżacy musieli stać kilka godzin w piękocym słońcu na otwartej łące. Napewno bardzo ich to zmęczyło, stracili może nawet chęć do morale. Nie mogli już czekać dłużej. Jak wiadomo bitwa zakończyła się klęską Krzyżaków i piękne letnie słońce tym razem stanęło po stronie króla Polski.
Również Napoleon nie miał szczęścia do pogody. Świetny strateg i dowódca rozegrał chyba najkrótszą i najdramatyczniejszą kampanie. Mróz i śnieg stały się dla napoleońskiej armii przeszkodą nie do pokonania. W 1812 wyrusza na Moskwę i po zwycięstwach pod Smoleńskiem i pod Borodinem udało mu się ją zająć; jednakże wzniecony dwa dni później przez Rosjan pożar zmusił go do odwrotu, w trakcie którego wojska wyginęły wskutek głodu, zimna i rosyjskiej pogoni. W pamiętnikach żołnierzy są opisy odmrożeń, przerażające są skutki zimy. Żołnierze nie mieli szans na skuteczny odwrót. Lud na rzekach czasem pękał, cały czas ogrmne śnieżyce, zaspy. Mateczka Rosja okazała się nieprzychylna dla przybyszy.
Kolejnym wodzem, który chciał zdobyć Moskwe. Kampania Babarossa to błyskawiczna wojna. Wojska niemieckie były wspomagane przez Finów Włochów i Rumunów. Niemcy 22 czerwca 1941 roku uderzyły w kierunku Leningradu, Moskwy i Kijowa. ZSRR był całkowicie zaskoczony uderzeniem niemieckim. Już w pierwszych godzinach niemieckiego ataku 1200 samolotów radzieckich zostało zniszczonych. Bitwa o Moskwę wybuchła w połowie października 1941 roku, Niemcy nie zdobyli Moskwy. Bitwa o Stalingrad wybuchła 17 lipca 1942 roku a zakończyła się 2 lutego 1943 roku, bitwa ta zakończyła się wielką porażką dla Niemiec. Bohaterska obrona Stalingradu,najpierw sucha bezdeszczowa potem bardzo mokra jesień, a do tego piekilenie ostra zima. Jesienią kurz wdzierał się w kazdy zakamerek pojazdu i ubrnia co było bardzo niezdrowe i uciążliwe. Potem błoto uniemożliwilo pojazdom i samolotom działania. Na koniec zima . Nie działały siliniki samolotów. Zamarazły płyny. Z zimna cierpieli żołnierze. Rosjanie przyzwyczajeni do zimy, czekali. Czekali na swoją szanse. Gdy ustąpiła zima, kolejne roztopy i znow pełno błota. Ostatecznie Niemcy zostali wyparci.
Jak widać po przykładach środowiski miało ogromy wpływ na dzieje Europy. Wielkie bitwy i wojny były podporządkowane pogodzie, porze roku. Od zawsze środowisko dyktowało ludziom warunki i tak będzie zawsze. Czy to ostrą zimą, wiatrem czy powowdzią.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty