profil

Miłość

poleca 82% 1456 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

MIŁOŚĆ- Złudne szczęście, ulotna chwila, źródło cierpień

Czymże jest miłość, pozostaje niezgłębioną tajemnicą, niepowtarzalna więź łącząca dwoje ludzi. Od wieków fascynuje. Różne- matka potomstwo(narzucona? Nie- jedyna, wyczekana, wybrana. Czy zawsze kochanie szczęśliwe. Czy sama świadomość istnienia na świecie kogoś kogo się kocha i kto odwzajemnia nasze uczucie nie jest już ogromnym szczęściem? Nie zawsze szczęście w parze z miłością. ,, Antygona" konflikt tragiczny bohaterki.

Miłość narzuca nam pewne zachowania. Podporządkowując się im dajemy dowód prawdziwej miłości, nie liczą się konsekwencje. W miłości nie ma miejsca na rachunek zysków i strat. "Tristan i Izolda" zaistniała przez przypadek. Uczucie silniejsze od wszystkiego. Jedyny sens życia. Nie mogli żyć osobno. Tragizm- Nie mogli żyć razem. Więź tak silna, że po śmierci kochanków z grobu Tristana wyrósł zielony głóg- Alegoria miłości. Miłość dawała im siłę i nadzieje. Miłość bez względu na konwenanse nieuwzględniająca ogólnie przyjętych norm- Również ,, Romeo i Julia". Odwieczna niezgoda. Miłość od pierwszego wejrzenia. Nie godzą się z decyzją rodziców. Śmierć kochanków. Miłość, choć odwzajemniona po raz kolejny stała się powodem nieszczęścia, autodestrukcji. Czy trzeba było śmierci aby ludzie dostrzegli, że nieistotne jest pochodzenie gdyż to miłość jest sensem naszego życia.

Odwieczne pragnienie- Być komuś potrzebnym, mieć oparcie. Nie zostaliśmy stworzeni do życia w samotności. Odrzucając miłość działamy wbrew własnej naturze. Najbardziej boli gdy uczucie zostaje nieodwzajemnione. Tak kochała Justyna Zenona Ziembiewicza. Nadzieja- Wierzyła, że kiedyś los się odmieni. Jedyny prawdziwy świat- Urojony. Złudzenia spowodowały tragedię. Tęskniąc do miłości, odnajdując ją, ciesząc się nią, czy potrafimy wskazasć wartości istotniejsze od miłości. Wyrzeczenie się miłości- Judym. Z powodu poczucia obowiązku. Nie mógł zapomnieć o nędzy najuboższych(wybór). Altruista, idealista. Czasem żyjemy wspomnieniami, młodzieńcza miłość rzuca cień na całe przyszłe życie. Idealniejsza, tęsknimy. Tak żyła Barbara Niechcicowa z "Nocy i dni" Dąbrowskiej.

Całe życie tęskniła za miłością romantyczną, tajemniczą. Nie potrafiła się cieszyć życiem. Nie doceniała miłości męża- Bogumiła- Potrafił cieszyć się z pozoru zwykłymi rzeczami, które w rzeczywistości składają się na obraz szczęścia. Nie zawsze umiemy docenić, przyzwyczajenie, dopiero gdy zabraknie. Miłość przeobraża ludzi. Czynią niewyobrażalne wcześniej rzeczy w imię miłości. Ryzyko niepowodzenia jest ogromne, kusi nadzieja zdobycia ideału. Ideał Wokulskiego- Izabela, nie chciała związać się z kimś z niższej sfery. Jej zainteresowanie mógł zdobyć jedynie bogactwem. Uczucie determinowało, spowodowało jego cierpienie i rozpacz. Izabela nie była zdolna do prawdziwej miłości (winić środowisko i obyczaje) Wokulski wierzył i żył nadzieją. To go zgubiło. Miłość obudziła go do życia i skłoniła do działania, do upartej walki o własne szczęście. Gdy uświadomił sobie, że żył złudzeniami przestało mu zależeć na czymkolwiek.

Tacy ludzie jak on albo wszystko naginają do siebie albo trafiwszy na wielką przeszkodę rozbijają sobie o nią łeb" (Miłość źródłem siły). Patriotyzm- Umiłowanie ojczyzny. Tylko prawdziwi patrioci potrafią zdobyć się na rezygnację z własnych pragnień, ze szczęścia osobistego. Konrad Walenrod wybrał drogę, którą sam uważał za niemoralną. Nie miał innego wyjścia. Ojczyzna. Jego poświęcenie jest bezsporne.
Prawdziwa miłość zaczyna się gdy kochamy bezinteresownie oddając całą duszę uczuciu. Miłość powoduje, że tak naprawdę istotna staje się ta jedna osoba. Wszyscy pragną miłości, coś czasem nie chcą się do tego przyznać bojąc się pomyłki, odrzucenia, zdrady. Jeśli kochamy to znaczy, że szanujemy drugą osobę, jesteśmy wobec niej tolerancyjni, wyrozumiali. Zależnie od sytuacji może uszczęśliwiać, może być powodem tragedii. Może dodawać nam sił, może także powodować zupełną zmianę zachowań. Potęga. Nie można zdefiniować- Niezbadana, nieokreślona. Nauka. chemia. Pozbawia uroku to najpiękniejsze i najpotężniejsze uczucie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata