profil

Zdążyć przed Panem Bogiem - Hanna Krall

drukuj
poleca 85% 470 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Tematyka:

Tematem reportażu – wywiadu Hanny Krall jest martyrologia Żydów w okresie II wojny światowej.
Reporterka ta wywiad z zastępcą komendanta ŻOB – u ( Żydowskiej Organizacji Bojowej ) – Markiem Edelmanem, lekarzem kardiologiem.
Utwór ma dwie płaszczyzny: przeszłość, naznaczoną piętnem śmierci, nawet samobójczej, gdy jest ona obroną przed wrogiem, i teraźniejszość: ratowanie ludzkiego życia.

Zdążyć...

Obie rzeczywistości są "wyścigiem z Panem Bogiem", oznaczonym jedynym celem: zdążyć!
Zdążyć połknąć cyjanek – zanim hitlerowcy znajdą cię, by zabijać i torturować.
Zdążyć operować, zanim choroba zabierze pacjenta.
Zdążyć przed Panem Bogiem, bo Bóg zsyła chorobę, bo Boga w okrzyku "Gott mis uns" ( "Bóg z nami" ) wpisali sobie Niemcy na sztandary...

Obraz getta warszawskiego:

Hanna Krall ukazuje walkę i bohaterstwo Żydów, a także wstrząsające obrazy życia w getcie.
Dobrodziejstwem jest odstąpienie cyjanku, istnieje walka o tzw. numerki życia, mnożą się samobójstwa, brakuje żywności.
Symbolem tej gehenny jest liczba 1:400 000, która oznacza, że na 400 tysięcy ocalał jeden.
Beznamiętna, na wzór naukowych opisów, analiza głodu i procesu śmierci głodowej człowieka podkreśla realizm opisu i uwydatnia tragedię bohatera zbiorowego, którym jest naród żydowski.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
19.2.2008 (11:07)

Dzięki. Mi pomogło to jak najbardziej. Czytałam książkę a teraz chciałam sobie w przypomnieć to co najważniejsze i dzięki Twojej pracy osiągnęłam cel :)

3.5.2007 (23:35)

Mi tam na przykład to pomogło, bo czytałem tekst, ale miałem chwilowe zaćmienie i sobie już przypomniałem, o co w nim chodziło. Szybko, przystępnie - ergo, przydał się.

28.4.2007 (10:27)

CZŁOWIEKU!!! jesteś takim idiotą czy tylko udajesz?! NIE KAŻDY MA WSZYSTKIE ściągi i opracowania dostępne w księgarniach czy kioskach, a taka wymiana na zasadzie 'ja umieszczę swoją, a ty swoją ściągę' jest bardzo pomocna!! Ściąg i opracowań jest całe mnóstwo a dzięki wymianie przez Internet zaoszczędzić można czas i pieniądze, więc nie wiem o co ci chodzi. Jak ci to nie odpowiada to nie komentuj i walnij w ścianę, najlepiej z rozbiegu.

Teksty kultury