profil

Miłość niejedno ma imię

poleca 85% 103 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Miłość jest uczuciem, które dominuje w wielu utworach literackich. Jest chyba jednym z najsilniejszych i bodajże najbardziej znaczących przeżyć w życiu człowieka. Z tego też powodu niezliczone szeregi poetów i pisarzy podejmują ten temat i poświęcają mu wiele uwagi. Mało tego, często czynią z miłości obiekt wywyższenia i ukazują ją w wyjątkowy sposób. Twórcy, ukazujący przeżycia bohatera lub podmiotu lirycznego, sięgali często do własnych doznań i doświadczeń. Nierzadko, podobnie jak w życiu, przedstawione emocje kończyły się tragicznie.
Literatura jednak nie ograniczyła się do przedstawienia uczucia miłości w relacji mężczyzna-kobieta. Wkraczała w inne jeszcze płaszczyzny, mające swój początek we wnętrzu człowieka, jego sercu. Szeroko analizowała m.in. miłość do ojczyzny.

Typowym przykładem może być bohater utworu A. Mickiewicza „Pan Tadeusz” ksiądz Robak. Pod wpływem doświadczeń życiowych przywdział strój mnicha i chcąc odkupić swoje winy walczył o wolność kraju. W przeciwieństwie do innych działaczy narodowowyzwoleńczych Robak walczył bezimiennie. Wraz z rozwojem fabuły miłość mnicha do Polski pogłębiała się.

Przykładem miłości tradycyjnej między dwiema osobami może być miłość Romea i Julii z dramatu W. Szekspira. Dwie nieznające się osoby, o różnych charakterach, spotykają się na balu i od razu zakochują się w sobie bez pamięci. Było to dla nich o tyle niefortunne, gdyż pochodzili ze zwaśnionych rodów. Ich miłość była jednak na tyle głęboka i silna, że przezwyciężyła trudności losu, nawet śmierć nie była w stanie im się przeciwstawić.

Istnieje w literaturze przykład miłości „wymuszonej”, niechcianej. Dramat J. Bedier’a opisuje miłość Tristana i Izoldy – dwojga nienawidzących się ludzi, którzy pod wpływem magicznego napoju przypadkowo zakochują się w sobie. Uczucie te nie jest zwykłe. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że tak silne uczucie nie może istnieć. Przeżycia bohaterów są nieprawdopodobnie silne. Chwile spędzone razem są dla nich największym szczęściem, a jednocześnie najgorszym przekleństwem. Nie starają się pokonać uczucia, gdyż wiedzą, że jest ono silniejsze od nich. Po tragicznych przeżyciach oboje umierają. Jednak nawet po śmierci z grobu Tristana wyrósł krzew głogu, który zanurzył się w grobie Izoldy.

Miłość to temat poruszany przez pisarzy od zarania dziejów. Przy natłoku różnych historii miłosnych nie trudno jest sobie wyrobić zdanie na ten temat. Chciałbym więc potwierdzić tezę, że „miłość niejedno ma oblicze”. Uczucie to może przejawiać się pod wieloma postaciami, jak chociażby para zakochanych czy patriotyzm. Jest motorem działania osób, którzy jej doświadczają, sprawia że rzeczy niemożliwe stają się możliwe. Nie zmienia to jednak faktu, iż miłość w każdej formie jest uczuciem pozytywnym. Jeśli jest prawdziwa trwać będzie wiecznie, każdy więc w swym życiu chciałby jej doświadczyć.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi