profil

"Spośród poznanych lektur wybierz jedną, która zainteresowała cię najbardziej oraz drugą, która najmniej ci sie podobała". Napisz rozprawkę

poleca 85% 2802 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki

Lekturą, która zainteresowała mnie jest "Mały książę" autorstwa Antonie de Saint - Exupery, a książką która najmniej mi sie podobała jest "Balladyna" Juliusza Słowackiego.
"Mały książę" to powieść ponadczasowa. W tej baśniowej opowieści autor zawarł wielką mądrość. Exupery nie poucza nas - odbiorców, lecz odkrywa przed nai piękno otaczającego nas świata, porusza wyobraźnię, budzi wrażliwość na potrzeby innych, ukazuje ważnośc i wartość przyjaźni, uczy przywiązania do swego miejsca na ziemi oraz obnaża śmiesznostki i słabości dorosłych. 'Mały książę" jest kierowany przede wszystkim do dzieci, ale wiele dorosłych także często wraca do tej lektury. Główny bohater charakteryzuje sie nieujarzmioną ciekawością. Zadaje wiele pytań dotyczących sensu istnienia, ludzkich uczuć czy motywów postępowania. Książka zmusza odbiorców do myślenia i analizowania. Mądrość i zarazem piękno przesłania utworu oraz baśniowość fabuły, sprawiają, że utwór zainteresuje nas od pierwszych stron.
"Balladyna" zaś to utwór obowiązkowy w szkole lecz uważam, że nieciekawy. Nieinteresująca fabuła, sprawia, że czytelnik szybko popada w nudę i odrzuca książkę. Utwór jest ponadto trudny do zrozumienia.
Wełdug mojej opini w spisie lektur szkolnych powinno być więcej takich książek jak "Mały książę", które pouczają i zmuszają do myślenia, a mniej typu "Balladyna", które nic nie wnoszą.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta