profil

Dramatyzm decyzji Tomasza Judyma oraz motywy jego wyboru.

poleca 85% 273 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski

Na podstawie znajomości powieści ukaż dramatyzm decyzji Tomasza Judyma oraz motywy jego wyboru

Utwór „Ludzie bezdomni” opowiada o bezdomności w sensie dosłownym ale i metaforycznym. Główny bohater powieści Tomasz Judym został bezdomnym z wyboru. Rezygnuje on z życia rodzinnego
i szczęścia, aby poświęcić się pomocy biednym. Właśnie fragment, który przedstawia rozdartą sosnę, symbolizuje rozdarcie duszy Judyma. Więc dlaczego zdecydował się na takie poświęcenie?
Główny bohater powieści czuł się odpowiedzialny za los ubogich
i uważał, że jego obowiązkiem jest spłacić dług wobec swojej klasy społecznej. Judym pochodził z biednej warszawskiej rodziny. Gdy był dzieckiem zajęła się nim ciotka u której później ciężko pracował, aby zarobić pieniądze na studia. Był wytrwały i miał ambicję, aby opuścić środowisko w którym się wychował. Teraz gdy mu się udało zdobyć wykształcenie chce pomagać innym. Zrezygnował z życia rodzinnego
u boku Joanny Podborskiej na rzecz swej idei. Pewnego razu przedstawił pomysł leczenia biedoty za darmo innym lekarzom. Nawoływał aby nauczyć biednych życia w higienie- powiedzieć im co mają robić. Niestety spotkał go ostracyzm. Pomimo tych niepowodzeń Judym zdecydował się na podjęcie pracy lekarza wśród tych, którzy jej najbardziej potrzebują. Według niego człowiek może się poświęcić tylko jednej rzeczy w życiu. Nie może założyć rodziny ponieważ musiałby ją utrzymać co doprowadziłoby do pracy za pieniądze. Nie chciał tak jak inni lekarze których poznał wcześniej, interesować się bardziej zarobkiem niż leczeniem.
Tomasz Judym poświęcił swe życie i miłość do Joanny w imię swej idei- chciał leczyć ubogich w Zagłębiu. Uważam, że ma on w sobie cechy bohatera romantycznego. Został wyrzucony ze społeczeństwa materialnych lekarzy i działał sam. W zachowaniu głównego bohatera odnaleźć można cechy Prometeusza- poświęcił się dla dobra ludzkości.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury