profil

Obraz Warszawy XIX w. przedstawiony przez Bolesława Prusa

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-12
poleca 84% 2754 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W jaki sposób Bolesław Prus przedstawia Warszawę XIX wieku?


W Powieści Bolesława Prusa wyraźnie widać realizm świata przedstawionego. Styl autora charakteryzuje niezwykle dokładne opisywanie otoczenia. Usytuowanie przedmiotów, budynków, ulic, wszystko sprawia, że czytelnik nie ma najmniejszego problemu z wyobrażeniem sobie wyglądu Warszawy XIX w.

Stolica Polski, miasto-centrum, aby poznać jak prezentowało się prawie 150 lat temu, wystarczy sięgnąć po lekturę Bolesława Prusa. Bogate, szczegółowe opisy, realistyczne odwzorowanie ulic, miejsc i placów Warszawy. Autor nie pomija nawet najdrobniejszych detali. Wszystko, co było kiedyś lub mogłoby tam się znaleźć, jest w "Lalce" bardzo starannie przedstawione. Sposób, w jaki Prus zobrazował Warszawę jest trudny do zrealizowania i czasochłonny. Autor musiał znać to miasto "od podszewki". Przedstawił w powieści tak wiele miejsc i żadne nie jest repliką poprzedniego. Akcja często powraca do tych samych lokalizacji, jednak nawet wtedy zmienia sie przynajmniej sceneria lub pogoda.

Warszawskie ulice, sklepy, wystawy, codzienne życie miasta, "szczegół goni szczegół". Chcesz napisać przewodnik po Warszawie XIX wieku? Skorzystaj z wiedzy Prusa, on wyciąga ci pomocną dłoń. Wystarczy, że przeczytasz "Lalkę", arcydzieło opisu. Ogrom, szczegóły opisów, to składa się na geniusz autora.
Nie ma tutaj rzeczy nierealistycznych. Bohater przechadzając się ulicami miasta widzi wydarzenia, sytuacje z pozoru nieistotne. Niekonwencjonalne zachowania ludzi, rzemieślników czekających na zlecenia, służbę myjącą okna, codzienny wygląd budynków. Dla autora Warszawa jest ważnym miejscem, każde wydarzenie jest istotne. Pojedynczy szczegół jest tak samo znaczący jak większe wydarzenie. Widać w tym ducha pozytywizmu. "Praca od podstaw", drobni ludzie, wszyscy pracują, każdy stara się rozwijać. Niezależnie od statusu społecznego, przynależności do klasy wyższej, średniej, niższej itp. Pozytywistyczny pogląd odgrywa tutaj ważna rolę. Warszawa rozwijająca się, miasto będące "w ruchu".

Podsumowując, tyle szczegółów, obrazy bardzo dokładne, wszystko powoduje, że zachowany jest niezwykły realizm. Dzięki takiej drobiazgowości "Lalkę" można traktować jako przewodnik po Warszawie drugiej połowy XIX w. Jednak należy pamiętać, że książka bogata jest także pod innymi względami.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury