profil

Sposoby ujawniania i zabezpieczania kilku wybranych śladów kryminalistycznych

poleca 85% 720 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kryminalistyka jest to nauka o metodach ustalania faktu przestępstwa, sposobu jego popełnienia, wykrywania sprawców i zapobiegania przestępstwom oraz innym ujemnym zjawiskom społecznym. Najpierw organa ścigania muszą otrzymać wstępne informacje o przestępstwie w czym mogą im pomóc ślady, które zostały pozostawione w miejscu popełnionego przestępstwa.
Ślady kryminalistyczne mogą być pozostawione dosłownie wszędzie: na podłodze, glebie, ścianach, suficie, meblach, ubraniach i tym podobnych przedmiotach, a także mogą zostać zostawione na ciele osoby czy też zwłokach. Kążda osoba ma społeczny obowiązek ochrony śladów i dowodów przestępstwa, a więc także zabezpieczenia miejsca zdarzenia. W mojej pracy postaram się opisać sposoby ujawniania śladów, a także metody ich zabezpieczania.
Od wykrycia przestępstwa do postawienia oskarżonego przed obliczem Temidy wiedzie długa droga.
Najpierw organa ścigania muszą otrzymać wstępne informacje o przestępstwie, później następują oględziny śledcze miejsca zdarzenia, przeszukanie, oględziny zwłok, osób żywych czy też przedmiotów oraz badanie pozostawionych śladów, a nastepnie ze wszystkich przeprowadzonych dzialań zostaje sporządzona dokumentacja.
W mojej pracy postaram się omówić dwa rodzaje śladów oraz sposoby ich zabezpieczania, będą to ślady daktyloskopijne czyli odcisków palców oraz termoskopijne polegające na zbadaniu zmiany cieplnej w środowisku.
Pierwszy rodzaj śladów jakie będę chciał omówić to odciski palców. Można je znaleść dosłownie wszędzie, więc należy pamiętać aby podczas ich ujawniania nie sprawić by uległy zatarciu. Są one bardzo ważne ponieważ są uniwersalne, tzn. każdy człowiek posiada określoną cechę w stopniu pozwalającym na identyfikację, unikatowe, tzn. dwie osoby nie mają identycznej charakterystyki odciska palca, trwałe - nie zmieniają się w czasie w stopniu uniemożliwiającym identyfikację oraz określone czyli dają się opisać w sposób ilościowy. Obecnie odciski można pobrać nawet z wnętrza rękawiczki. Tzw. „utajnione” odciski palców - nie widoczne gołym okiem (np. na skórze) znajduje się przy użyciu proszków ferromagnetycznych, barwionych i fluorescencyjnych, folii daktyloskopijnej a nawet lasera. Metody wykorzystywane do ujawniania śladów linii papilarnych można z grubsza podzielić na:
optyczno-fotograficzne - oświetlenie i sfotografowanie śladu; mechaniczne czyli przede wszystkim proszki daktyloskopijne, np. biel cynkowa, grafit, sadza angielska, tkanol itp. potem ślad przenoszony jest na folię daktyloskopijną; metody chemiczne - roztwór ninhidryny, roztwór alloksanu, pary jodu czy azotan srebra itp. (Czasem działają one jedynie w komorach cyjanoakrylowych czy próżniowych) a także inne metody jak pędzle magnetyczne i proszki ferromagnetyczne, sadza przy spalaniu sztucznych żywic, metoda radioaktywna lub laserowa. Do zabezpieczania tych śladów wykożystuje się folię daktyloskopijną lub zwykłą fotografię.
Każde żywe (lub też od jakiegoś czasu nie żywe) stworzenie ma swoją temperaturę. Temperatura tą przeważnie różni się od otoczenia. Także pewne procesy chemiczne lub fizyczne np. spalanie w samochodzie powodują wystąpienie różnicy temperatur. Eksperci kryminalistyki nie byli by sobą, gdyby nie spróbowali wykorzystać tego zjawiska. Badania z użyciem termoskopii mogą posłużyć do odnajdowania zwłok, udowadniania obecności danej osoby w danym miejscu, badania użycia wszelkich pojazdów napędzanych silnikiem (samochodów, motorów, samolotów itd.), badania broni palnej, poszukiwania osób zaginionych, ustalenia czasu zgonu, badania czy zwłoki lub przedmioty nie były przesuwane, a nawet do wykorzystania w detekcji zmian emocjonalnych w mózgu ludzkim. Podstawowym narzędziem w termoskopii jest termowizja/termografia - czyli obserwacja w podczerwieni. Termografia wykorzystuje zjawisko emitowania przez powierzchnię średnio i długofalowego promieniowania podczerwonego (0.8 mm - 1 mm). Takie ślady "cieplne" można zarejestrować i udokumentować. Często wykorzystuje się przy tym technikę cyfrową. Odbiornik podczerwieni rejestruje promieniowanie i przetwarza je na sygnał elektroniczny, który następnie biegnie do komputera i tam może zostać poddany dalszej obróbce i analizie. Na podstawie śladów cieplnych można nie tylko rejestrować fakt zaistnienia danego zdarzenia (np. siedzenia (na bardzo wygodnym przyznam) fotelu w trakcie pisania tego tekst) ale również rozróżniać obiekty. Termoskopia jest jeszcze młodą dziedziną wiedzy, a przynajmniej krótka jest jej kariera w kryminalistyce ale myślę, że jest to dziedzina, której należy zwrócić wiecej uwagi pnieważ można ją stosować w naprawdę wielu przypadkach.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 3 minuty