profil

Psycholog-mój przyszły zawód

poleca 85% 114 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Opis zawodu

Psychologia powstała w 1879 roku. Rozwinęła się na gruncie filozofii. ?Psyche? znaczy dusza, ?logos? nauka ? więc jest to nauka o duszy. Przez wieki przechodziła przeobrażenia. Około 100 lat temu oderwała się od filozofii.

PSYCHOLOGIA: jest to nauka o człowieku w aspekcie jego zachowania. PSYCHOLOGIA zajmuje się opisem człowieka i procesów, które w nim zachodzą.

PSYCHOLOGIA W SENSIE NAUKOWYM: musi mieć przedmiot badań: człowiek; aspekt psychiczny: zachowania; tj. co człowiek robi; cel: nauka ta chce opisać i wyjaśnić zachowania człowieka; metody: opisywanie, badanie, wyjaśnianie; psychologia zachodzi zakresowo z innymi naukami: biologią, socjologią, filozofią. Te nauki są jednak odrębne! W naukach psychologicznych opieramy się o prawdopodobieństwo. Psychologia stawia diagnozy.

CEL PSYCHOLOGII nie jest jednoznaczny; wyróżniamy kilka koncepcji: - koncepcja psychoanalityczna pochodzi od Freuda ? stany emocjonalne, popędy ? TANATOS i EROS, problemy seksualne. Psychoanaliza zajmuje się podświadomością. Freud sądził. Że człowiek jest jak jajko: super ego ? nakazy, zakazy, powinności, marzenia; ego ? kim jesteśmy; id ? potrzeby; niemoc dokonania wyboru. Ciągle żyjemy w rozdarciu. ? BEHAWIORYZM ? nie ma życia nieświadomego są tylko zachowania. Człowiek jest reaktywny. Celem behawioryzmu było badanie reakcji. Ważny jest konkret ? manipulacja człowieka(prezentami, karą). Stosowanie wzmocnień pozytywnych i negatywnych w celu odepchnięcia lub zachęcenia człowieka.

Zakres zjawisk, którymi zajmują się psychologowie, nieustannie się rozszerza i różnicuje. Psychologia czyni szybkie postępy. Setki czasopism przynoszą codziennie masę różnorodnych danych i nowych teorii o wielorakim zakresie. Mnożą się specjalności psychologiczne, stąd tak duża liczba specjalistów w wielu dziedzinach tej wiedzy.

Trzy cele, jakie stawia przed sobą psycholog, to:
? odkrywanie tajników ludzkiej natury
? ukazywanie bogactwa wewnętrznych przeżyć i wyjaśnianie praw rządzących zachowaniem człowieka
? doradzanie, jak radzić sobie ze stresem.


Czy się nadaje?

Myślę ,że nadaje się psychologa , gdyż posiadam odpowiednie predyspozycje do wykonywania tego zawodu.

CECHY PSYCHOLOGA :
? Dobroduszność, łagodność, współpraca
? Sumienność, drobiazgowość
? Zrównoważenie, spokój, opanowanie
? Wrażliwość, estetyczność, wyobraźnia

W dzisiejszych czasach możliwości wyboru w zawodzie psychologa, jak i poza nim, jest mnóstwo. Ma to swoje odzwierciedlenie w popularności, jaką cieszą się wydziały psychologii uniwersytetów Wiąże się to z istnieniem poglądu, że psycholog posiada całą masę przydatnych sposobów na człowieka. Wypracowano wiele procedur za pomocą, których można wpływać na funkcjonowanie zespołów ludzkich i korygować zakłócenia. Wszystko to sprawia, że psychologia staje się pożądaną specjalnością.


Wymagania

ZADANIA ZAWODOWE:

- prowadzenie badań psychologicznych i rozwijanie teorii w zakresie psychologii ogólnej i subdyscyplin (psychologii klinicznej, ogólnej, pracy, rozwojowej i wychowawczej, społecznej oraz psychologii pracy);
- planowanie i przeprowadzanie testów w celu dokonania pomiarów psychicznych, fizycznych i innych cech, takich jak inteligencja, zdolności, umiejętności;
- interpretowanie i ocenianie wyników testów oraz udzielanie porad;
- analizowanie wpływu dziedziczności oraz czynników społecznych, zawodowych i innych na sposób myślenia i zachowanie;
- prowadzenie poradnictwa lub wywiadów i zajęć terapeutycznych z jednostkami i grupami (treningi interpersonalne itp.);
- utrzymywanie kontaktów z członkami rodzin, władzami oświatowymi lub pracodawcami i zalecanie możliwych rozwiązań problemów i postępowań;
- studiowanie czynników psychologicznych i emocjonalnych lub zaburzeń osobowości oraz konsultowanie się z odpowiednimi specjalistami;
- opracowywanie programów szkoleń w zakresie problematyki psychologicznej;
- prowadzenie szkoleń nauczycieli w zakresie rozwiązywania problemów niedostosowania społecznego, niepowodzeń szkolnych, narkomanii i innych zjawisk patologicznych w szkole.

DODATKOWE ZAJĘCIA ZAWODOWE:

- prowadzenie działalności naukowej ;
- przygotowywanie naukowych referatów i raportów - publikowanie wyników badań;
- udział w konferencjach i seminariach naukowych

SPECJALIZACJA

Uczelnie psychologiczne w całej Polsce przygotowują do zawodu psychologa w zakresie wielu specjalizacji. Wciąż powstają nowe kierunki związane z rozwojem różnych dziedzin. Dokształcać się można na licznych kursach akademickich, uwzględniając aktualne zapotrzebowanie rynku na dane zawody. Kandydaci do zawodu psychologa mogą zdobyć wykształcenie m.in. w następujących specjalnościach:
? PSYCHOLOGIA OGÓLNA: podstawowe elementy życia codziennego ? psychicznego; psychologia fizjologiczna ? biologiczne mechanizmy Zachowania; wrażenia, spostrzeżenia, myślenie, wola, uwaga, pamięć
? PSYCHOLOGIA ROZWOJOWA: bada czynniki, etapy i prawidłowości rozwoju psychicznego od niemowlęctwa do starości, dziś od poczęcia do starości
? PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI: zajmuje się strukturami psychicznymi człowieka, które tworzą się w trakcie rozwoju pod wpływem działania środowiska ? sposób myślenia, motywacja, postrzeganie siebie i środowiska, charakter, temperament ? zagadnienia: temp. Wypadkowa ? ma się go; charakter: postawy nadbudowane; osobowość: subtelność myśli
? PSYCHOLOGIA KLINICZNA: zajmuje się psychicznym zachowaniem człowieka w aspekcie zaburzeń: psychoza, depresja ? zaburzenia psychiczne ? stresy, lęki, traumy: zdrada, śmierć, wypadek ? nagle; niepokoje
? PSYCHOLOGIA SPOŁECZNA: zajmuje się wpływem, jaki wywierają ludzie na poglądy i zachowania innych ludzi.
? PSYCHOLOGIA PRACY: analizuje przebieg działalności zawodowej człowieka, jego relacji do maszyn, innych pracowników, środków produkcji.
? PSYCHOLOGIA RELIGII: bada zjawiska psychiczne występujące w życiu religijnym człowieka, nie bada przedmiotu religii, zajmuje się przedmiotem np.: dorosłości religijnej.
? PSYCHOLOGIA SĄDOWA: zajmuje się procesami psychicznymi osób odosobnionych, podczas rozpraw sądowych, stara się wyjaśnić mechanizmy powstawania czynów karalnych.
? PSYCHOLOGIA DIAGNOSTYCZNA: zajmuje się diagnozowaniem dla potrzeb psychoterapii.
Oprócz tych działów psychologicznych istnieją parapsychologia: telepatia, telekineza, hipnoza; psychologia sportu, psych. Marketingu, lotnictwa, fizjoterapii, ekonomii, doradztwa zawodowego, itd. WSZYSTKIE PSYCHOLOGIE SĄ POWIĄZANE: podstawa to trwały układ pozytywnych lub negatywnych ocen, uczuć i tendencji do działania wobec jakiegoś przedmiotu społecznego, czyli pozytywnych lub negatywnych zachowań.
Wiedzę zdobywać można również na studiach podyplomowych, kursach, których program obejmuje tematykę z zakresu np. socjoterapii, terapii grupowej, pracoholizmu, walki ze stresem, konfliktów etnicznych, doradztwa personalnego zarządzania kapitałem ludzkim, publico relations. Ciekawą specjalnością będącą znakiem naszych czasów jest Społeczna Psychologia Informatyki i Komunikacji. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem komputera, Internetu, komunikacji multimedialnej.




WYKAZ SZKÓŁ
1. Uniwersytet Wrocławski
Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych
50-145 Wrocław, woj. dolnośląskie
2. Uniwersytet Marii Curie?Skłodowskiej w Lublinie
Wydział Pedagogiki i Psychologii
20-027 Lublin, woj. lubelskie
3. Uniwersytet Łódzki
Wydział Nauk o Wychowaniu
90-553 Łódź, woj. łódzkie
4. Uniwersytet Jagielloński
Wydział Filozoficzny
31?007 Kraków, woj. małopolskie
5. Uniwersytet Jagielloński
Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej
31?007 Kraków, woj. małopolskie
6. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
03-815 Warszawa, woj. mazowieckie
7. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Wydział Filozofii Chrześcijańskiej
01?815 Warszawa, woj. mazowieckie
8. Uniwersytet Warszawski
Wydział Psychologii
00-183 Warszawa, woj. Mazowieckie
9. Uniwersytet Opolski
Wydział Historyczno-Pedagogiczny
45?052 Opole, woj. opolskie
10. Uniwersytet Gdański
Wydział Nauk Społecznych
80?952 Gdańsk 5, woj. pomorskie
11. Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wydział Pedagogiki i Psychologii
40?126 Katowice, woj. śląskie
12. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wydział Nauk Społecznych
60-568 Poznań, woj. wielkopolskie
13. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne (MISH)
61-712 Poznań, woj. wielkopolskie
Plany

Nie było by problemem, gdybym nie znalazła pracy jako psycholog ,ponieważ
absolwent tej dziedziny nauki może zajmować się praktycznie wszystkim. Wielu psychologów wykonuje też zawody kompletnie niezwiązane z ich wykształceniem, ale wiedza, którą zdobyli, bardzo pomaga im w tym, co robią. Marzeniem prawie każdego psychologa i moje jest takie opanowanie tajników zawodu, aby pomóc jak największej liczbie ludzi.

Problemy

Problemem mogłoby być to ,iż w przyszłości nie dostała bym się na odpowiednie studia lub nie miałabym funduszy . W dzisiejszych czasach terapeutom zajmującym się psychoanalizą i psychoterapią stawia się wysokie, wymagania. Jednym z tych wymagań jest posiadanie licencji psychoterapeutycznej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, oraz podpisanie deklaracji etycznej Komisji Licencyjnej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Ponadto wymogiem jest udział w szkoleniach podyplomowych, warsztatach i seminariach . Poza tym kandydaci na psychoterapeutów mają obowiązek, oprócz uczestnictwa w seminariach, poddania się psychoanalizie szkoleniowej u psychoanalityka, odbywającej się 3 razy w tygodniu, przez co najmniej 4 lata.


Przykłady znanych osób

Sławne osoby:
? Daryl Bem
? Aaron Beck
? Alfred Adler
? William James
? Kurt Koffka

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 7 minut