profil

Dzieło literackie a jego filmowa adaptacja, na podstawie trylogii Tolkiena

poleca 85% 158 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Wstęp

Książka Władca Pierścieni Dwie Wieże została napisana przez John Ronald Reuel Tolkiena w roku 1957. Książka została pierwszy ukazana jako film animowany przez Ralph Bakshi i w 1978 -Tolkienowi nie podobało się dzieło Ralpha, ponieważ jeszcze w tamtych czasach nie było takiej technologii jak dzisiaj żeby zrealizować takie dzieło. Ale to nie koniec Peter Jackson stworzył w roku 2003 druga część Władcy Pierścieni szkoda ze Tolkiena nie mógł zobaczyć tego filmu,ponieważ umarł w roku 1973 r. Na pewno by mu się spodobało. Dla Jaksona było ciężko stworzyć to dzieło ponieważ Tolkien opisał w swojej książce wszystko bardzo szczegółowo np. Orkowie jest to rasa stworzona przez czarodzieja Sarumana w podziemiach.
Saruman stworzył tych brutalnych, nieobliczalnych, potworów po to żeby wymordować wszystko na świecie co tylko mogło by mu zagrozić w opanowaniu świata. Orkowie są opisani w książce bardzo szczegółowo jest taki fragment gdzie jest napisane ze „ork wbił swój miecz w ciało elfa krew rozprysła na jego twarz i ściekała po jego twarzy między dużymi oczami i nosem. Twarz orka można porównać do prosiaka Krew ściekała po ustach orka, którą on zlizał „ Ta scena jest bardzo szczegółowo pokazana w filmie i jest ona obrzydliwą sceną.

Ogólnie chodzi w filmie i w książce o to ze Frodo dostał po Kuzynie (Bilba) Piescień,
ale nie nacieszył się tym pierścieniem, ponieważ jego przyjaciel czarodziej Gandalf odkrył moc i przeznaczenie pierścienia. Przetłumaczył Frodowi, że zatrzymanie pierścienia jest niebezpieczne. Jedynym rozwiązaniem było ruszyć w drogę i zniszczyć pierścień, aby nie doszło do klęski. Tak więc zrobili Frodo wyruszył w niebezpieczną wyprawę .Nie poszedł sam dołączyli do niego jego najbliżsi przyjaciele (Samwise Gamgee, Meriadok Brandybuck Merry, Peregrin Tuk Pippin)
Podczas podróży trafiają do Miasta Elfów. Tam dołączają do nich ( Argon Gimli, Legolas, ) W taki sposób powstała Drużyna Pierścienia, która ruszyła w podróż w góry Mordoru.
Gimli- Jest to krasnolud który jest zawzięty, porywczy nie boji się wyzwań. Ogólnie rasa krasnoludów i elfów nie toleruje się. Na początku Gimli rywalizuje z jest to bardzo dziwne ponieważ tolkiena w swojej ksąsce napisał ze Elfowi i krasnoludy się nie lubią w filmie jest pokazane jak zesoba rewalizuja w walce z orkami.
Legolas jest on Przywódca wojsk elfów. Jest bardzo dobrym łucznikiem.
Aragon – syn Arathorna został adoptowany przez Elrounda który odtrącił renke Saurunowi na której był Pierścień. Aragon władał doskonale mieczem i nabył wiedze lekarska.

Drużyna Pierścienia ruszyła z miasta Elfów. Musieli dotrzeć do Mordoru podczas swojej wyprawy napotykają na różnego rodzaju niebezpieczeństwa i odbywają wiele walk. Podczas jednej walki z orkami Frodo i Sam oddzielają się od reszty bo Frodo nie chce,aby zło które przyciąga pierścień zagrażało reszcie grupy. Merry i Pippin Zostali porwani przez orków.
Aragon Legolas i Gimli tropią ich ślady żeby ich uratowac.Merry i Pippin uciekają dzieki Jeźdzą Rohanu do lasu FANGORN tam znajdują się drzewce Entowie i tam też spotykają Białego Czarodzieja(Gandalfa)

Legolas Gimli i Aragon podczas pogoni za Hobbitami natrafiają na Gandalfa który zginął na początku wyprawy odrodził się jako Gandalf Biały który wyrusza razem z Legolasem, Aragonem i Gmilem do Rohanu. Władca tego królestwa jest Theoden który jest opętany przez Sarumana. Gandalf zdejmuje z niego zaklęcie .Zagrzewa go do walki z orkami. Ale władca nie zgadza się na to woli się schronic w Helmowym Jarze.Helmowy Jar jest to Mur zbudowany przez Thengla był to ojcec Theodena.Podczas drogi do schronu odbywają walkę ze Skautami (są to orkowie którzy jeżdżą na ogromnych zwierzętach przypominających hieny)
W miendzy czasie Gandalf wyruszył żeby znaleźć Eumera który został wygnany z Rohanu.
Cały czas Frodo i Sam razem z Golumem idą w stronę Mordoru.
Kiedy już ludzie Theodena dochodzą do Helmowego Jaru są w trakcie przygotowań do walki przybywają do nich posiłki wojsk Elfów - zaczyna się walka z Orkami. Walka trwała całą noc a ze wschodem słońca pojawił się Gandalf z Eumerem i z jego sprzymierzeńcami, których orkowie się przestraszyli.

Wnioski

Bardziej podobał mi się film od książki, ponieważ filmie zobaczyłem bardzo piękne krajobrazy i wygląd potworów. W książce było dużo szczegółowych opisów ale w filmie było wszystko bardziej pokazane.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi