profil

5 stareotypów Niemców o Polakach

poleca 85% 295 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Stereotyp I
"ZIEMIA OBIECANA"
Do Polski często ściągali ludzie z innych krajów, gdyż arystokrację Austrii i Prus łączyły rozliczne więzy z Polską. Do Stanisława A. Poniatowskiego często pisywali elekta książęta Rzeszy, pisywała szlachta, przedstawiciele mieszczaństwa, inteligencja....
Stereotyp II
"SIEDLISKO ANARCHII"
Ugruntowało się przekonanie, że od czasów bezkrólewia po śmierci Sobieskiego (1696) trawi Polskę śmiertelna choroba. Przykład Rzeczypospolitej służył przez cały wiek XVIII jako odstraszająca lekcja wadliwego, anachronicznego ustroju, zagrażającego utratą niepodległości.
Stereotyp III
"POLAK-KATOLIK"
Dwór Rzeczypospolitej jak i ona cała była bardzo katolicka, co ciągle podkreślano podczas określaniu stosunków do Polski. Protestanckie Niemcy ugruntowały sobie stereotyp katolika- zabobonnego, fanatycznego, równocześnie pełnego fałszu i obłudy.
Stereotyp IV
"POLAK- RYCERZ WOLNOŚCI"
Elektor Bawarii Maksymilian II Józef gościł na swym dworze grupę emigrantów bawarskich, z Radziwiłem. Wystawiali oni balet pt. "Obóz polski". Utwór opiewał rycerskie i patriotyczne cnoty barzan. Upozorował na rzymskich obrońców, zapoczątkowując nowy stareotyp Polaka: - rycerska wolność.
Stereotyp V
"ATENY WSCHODU"
Zainteresowanie Polską wykazały wreszcie saskie elity intelektualne, oczekujące materialnego wsparcia ze strony polskich możnych, dążące zarazem do rozciągnięcia duchowych wpływów na rozległy i bogaty w tradycje kraj. Niestety rozpad unii z Polską po śmierci króla Augusta III w 1763r. spowodowały zmiejszenie ale niecałkowite zainteresowanie krajem. Po 1763, a zwłaszcza po pierwszym rozbiorze wzrosło nawet zainteresowanie Sasów handlem z Polską, jako że wojna celna wydana elektoratowi przez Fryderyka II prowadziła do stopniowej ruiny saskiej gospodarki. Utrzymywanie związków ekonomicznych z Polską stało się niemal sprawą być lub niebyć dla rozwoju Saksonii. Interesujące to zagadnienie jest, ale niestety bardzo słabo zbadane przez historyków.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta