profil

Wybory - referat

poleca 83% 699 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W wyniku upadku systemów totalitarnych bądź autorytarnych po 1989 roku w Europie Środkowo-Wschodniej narodziła się możliwość przywrócenia demokracji. Jednym z jej przejawów było prawo do udziału w wyborach. Dzięki, którym możemy sami decydować o własnych prawach i przywilejach. Ale czy jest tak w rzeczywistości?
Art. 2. Mówi nam: „Wybory są powszechne, równe, bezpośrednie, tajne. Prawo wybierania ma każdy obywatel polski, który w dniu wyborów ma ukończone 18 lat.”
Moim zdaniem możliwość oddania swojego głosu na wybranego przez siebie kandydata jest ogromnie ważna. Zaczynając od wyborów władz samorządowych w naszym mieście decydujących o naszym najbliższym społeczeństwie a kończąc na władzach najwyższych w państwie, odpowiedzialnych za sytuacje całego kraju. Mamy możliwość wyboru w pełni tego słowa znaczeniu naszej codziennej przyszłości. Skończyły się już czasy panowania silną ręką i terrorem. Teraz osoba, która chce decydować o naszych losach, nie ważne czy to w małym mieście czy na arenie międzynarodowej musi zdobyć nasze zaufanie i przychylność. Musi udowodnić swoja postawą i programem, że jest właśnie tą postacią, którą my jako naród potrzebujemy. Wybierając kandydata obdarowujemy go naszym zaufaniem, myślimy: „Ja Ci zaufałem, więc teraz udowodnij, że się nie myliłem”. Na efekty nie trzeba długo czekać. Politycy prześcigają się z nowymi reformami (zdrowia?) i poprawkami poprawek. Ci sami ludzi podróżują do odległych krajów, aby zareklamować nasz kraj. Być może, aby podpisać kluczowe dla naszej gospodarki kontrakty, które nie tylko dadzą prace mojemu bratu lub siostrze, ale również całemu narodowi w sposób łatwy i szeroko dostępny. To oni w sposób jawny, rzetelny i dokładny pracują w sejmie głosując nad ważnymi uchwałami, które dotyczą tylko i wyłącznie nas samych. Aby podnieść poziom naszego życia, pracy, kultury itp. Od nas praktycznie wszystko zależy: prezydent, premierzy, organy samorządowe w naszej miejscowości. Możemy kształtować Polskę jak tylko chcemy. Nasz głos jest dostrzegany, tylko trzeba go odpowiednio wyrazić. Właśnie wybory dają nam taką możliwość.
Kiedyś ktoś zapytał mi „cóż po moim głosie, kiedy mój kandydat i tak przegrała? A jak się później okazało przegrał z różnicą 20 000 głosów!” A ja mu odpowiedziałem: „ A może prawda jest inna? Być może on, nie dlatego przegrał, że miał słabe poparcie wśród społeczeństwa, tylko może dlatego, że 20 tysięcy ludzi pomyślało tak samo nie wychodząc nawet z domu?” Oto właśnie przykład jak można marnować olbrzymie korzyści, jakie daje nam „matka demokracja”. Nie rozumiem, dlaczego ludzie dalej pozwalają sobą kierować. Manipulować jak za dawnych lat. Dlaczego w wyborach, które pozwalają decydować o naszym losie uczestniczy zaledwie 50-70% obywateli? Dlaczego nie zależy nam na naszej wspólnej przyszłości?
Moje, nowe pokolenie lepiej rozumie dany problem. To właśnie młodzi ludzi w większości uczestniczą w wyborach. Oni rozumieją ogrom i wyzwania, jakie leża przed nimi. Wiedzą, że tylko wspólnymi słusznymi decyzjami można ulepszać nasz kraj!
Podsumowując, to my jako naród jesteśmy najważniejsi. To my mamy w rękach największą władze w historii świata: powszechne, tajne, równe, bezpośrednie wybory. W większości zdajemy sobie sprawę z ogromu tej potęgi i wspólnie podejmujemy coraz to lepsze decyzje, które bezpośrednio wpływają na nasze życie powszednie. Nie bójmy się tego używać i pokażmy, co to naprawdę znaczy demokracja.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty