profil

Awf Kraków i Park Lotnictwa

poleca 85% 463 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Akademia Wychowania Fizycznego - Uczelnia im. Bronisława Czecha w Krakowie, położona na granicy Nowej Huty, jest jedną z najlepszych w swojej dziedzinie w całym kraju. Tuż obok niej jest bardzo atrakcyjny park .Mnóstwo zieleni, dużo przestrzeni, ładne alejki, idealnie nadają się do długich spacerów. Liczne ławki zapewniają miejsce siedzące dla każdego. Jest to jedyne takie skupisko zieleni w NH gdzie można aktywnie, bezpiecznie odpocząć.

Natomiast sama AWF wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Już w ostatnich latach XIX wieku Prof. Henryk Jordan organizował wśród studentów medycyny kursy instruktorów gimnastyki. W roku 1927 powstało przy Wydziale Lekarskim UJ Studium Wychowania Fizycznego, które w 1950 r. przekształciło się w samodzielną Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego. Szkoła ta w roku 1972 uzyskała status Akademii. Akademia Wychowania Fizycznego ma obecnie dwa wydziały. Wydział Wychowania Fizycznego kształci studentów na kierunkach: wychowanie fizyczne oraz turystyka i rekreacja, a Wydział Rehabilitacji Ruchowej na kierunku fizjoterapia. Oprócz tego na terenie Akademii znajduje się wielofunkcyjny obiekt treningowy, który umożliwia studentom doskonalenie umiejętności sportowych.
Po przeciwnej stronie parku Akademii położony jest Park Lotników Polskich. Dziś oddziela je ulica, lecz kiedyś tworzyły razem wspólny pas zieleni oddzielający NH od Krakowa. Jego zadaniem była ochrona starego miasta, w razie ataku nuklearnego na Hutę. Była ona bowiem głównym obiektem strategicznym, który zaatakowaliby Amerykanie, gdyby walczyli przeciw Układowi Warszawskiemu.
W głębi Parku Lotników- ok. 300 metrów od ulicy- zlokalizowane jest Muzeum Lotnictwa Polskiego. Cześć jego obszaru jest jednym z najstarszych lotnisk Europy. W 1892 r na jego terenie stacjonować zaczęły balony obserwacyjne armii austro-węgierskiej. Nocą z 30 na 31 października 1918 r. lotnisko to zostało odebrane zaborcom przez Polaków dowodzonych przez kpt. Florera. Tym samym opisywane lotnisko stało się pierwszym w niepodległej Polsce. Zlikwidowano je w 1963 roku, ze względu na rozbudowę miasta i przekształcono w Muzeum Lot. Pol. Warto wspomnieć, że zachowany do dziś pas startowy ciągnie się wzdłuż osiedli II Pułku Lotniczego i Dywizjonu 303 do ul. Medweckigo.
Do wielkich sukcesów Muzeum zaliczamy zgromadzenie muzealiów lotniczych i konsekwentne rozszerzanie kolekcji, a także uratowanie od wyburzenia jednego z najcenniejszych międzywojennych hangarów lotniczych. Lotniczy Park Kulturowy ma szansę stać się wizytówką Krakowa w środowisku lotniczym, muzealniczym i architektoniczno-krajobrazowym. Niewątpliwa wartość historyczna może wspomóc rozwój Województwa Małopolskiego, a w dobie integracji europejskiej stanowić wkład Krakowa w tworzenie tożsamości kulturowej regionu na tle wydarzeń wielkiej historii Europy.




Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty