profil

Uwagi o żywieniu psa

drukuj
poleca 82% 631 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Karmienie , dieta psa.
Większość właścicieli nie zwraca w ogóle na to , co , jak i kiedy jedzą ich podopieczni , którzy tak jak ludzie potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety , która pomoże im się rozwijać i dostarczy odpowiednia ilość energii i witamin na cały dzień . Pierwszą sprawą na jaką należy zwrócić uwagę jest punktualność. Pies powinien otrzymywać posiłek każdego dnia o tej samej porze . Pamiętać trzeba również iż karmienie odbywa się po spacerze , ćwiczeniach itp.
Warto zwrócić uwagę na naczynia w których podajemy psu pokarm . Mianowicie naczynie powinno wykonane być z tworzywa nadającego się do kontaktu z żywnością , powinno posiadać atest . Naczynie zawsze po jedzeniu nalży do czysta wymyć gorącą wodą , nie zaniedbujmy tego obowiązku ponieważ skawaśniały pokarm , który pozostał w nie umytej misce prowadzi do biegunki. Jeśli posiadamy psa wysokiego np. typu doberman czy dog kategoryczne jest zkaupienie stojaku na miski , zapobiegamy wtedy deformacjii łap (wykrzywienia) . Moim zdaniem każdy psiak w okresie szybkiego wzrostu powienien pić i spozywać pokarm ze specjalnego stojaku z regulowaną wysokści , zapobiega to również przy łapczywym jedzeniu , połykania nadmiernej ilości powietrza. Trzeba również pamiętac , że pokarmy gotowane powinny być podawany letni nigdy gorące.
Przejźmy teraz do najważniejszego i najtrudniejszego etapu : Odpowiednio Zbilansowany Posiłek.
Wiel właścicieli ma problem ze zbilansowaniem odpowiedniego posiłku dla swojego pupila . Nie wiedzą jakich produktów mają używać , co mają dawać jeść , a czego nie .
Istnieją gotowe karmy dla psów , które zawierają w sobie odpowiednią ilość białka , tłuszczy , skrobi , składników mineralnych itp. Decydując się na karmę fabryczną , należy wybrać firmę cieszącą się dobrą opinią polecam np. Royal , Eukanuba , Hill . Pamiętajmy tez iż niska cena karmy odzwierciedla jej jakość.
Co do diety naturalnej (przygotowanej przez nas samych ) jest ona bardzo trudna do wykonania , ponieważ pies naprawdę potrzebuję odpowiedniej ilości każdego składnika.
Dietą naturalną pies powienie być karmiony raz lub dwa razy dziennie . Do posiłku nie można dodawać żadnych przpraw nawet soli czy pieprzu . Ostrzegam również przed różnymi rodzaju wyrobami garmażerjnymi typu , kaszanka , salceson. Zawierają one dużo pieprzu i innych ziół , za to bardzo mało białka.
Posiłek powinien składać się z białka , skrobi , tłuszczy , warzyw oraz składników mineralnych i witamin.
40 % posiłku powinien stanowić ryż lub makaron . Warto zaznaczyć , że lepszy dla naszego psa jest ryż brązowy niż biały , ponieważ ten drugi zawiera mniej składników odżywczch.
Ryż po zagotowaniu należy odstawić w ciepłe miejsce , aż do wchłonięcia wody , zachowa wtedy najwięcej witamin.
Następnym składnikiem są
Jarzyny 25% - Najlepiej gdy będą to świeże warzywa , jeśli nie mamy takiej możliwości zastąpmy je mrożonymi.
Warzywa mogą być wszystkie należy unikać tylko ziemniaków i rzepy oraz innych które zawierają dużo skrobi . Myślę , iż najodpowiednijszymi warzywami będzie gotowana marchew , buraczki , seler .
I Ostatnim składnikiem jest mięso , które stanowi 35% posiłku - najodpowiedniejszym mięsem byłoby mięso z kurczaka (oczywiście gotowane) lub po prostu ryby.
Do tych składników można dodawaś troszeczkę oleju słonecznikowego , otrąb i naturalnego jogurtu (mała ilość) - dobrze wpływa na florę bakteryjną jelit.
Myślę , że wyjaśniłam wystarczająco jak powinien wyglądać posiłek i jak powinno się go podawać . Na koniec wspomnę również o ilości pokarmu .
Ilość podawanego pokarmu zależy od wagi i wielkości psa . Nie powinno się go opychać , co w przyszłości prowadzić będzie do otyłaści i chorób sercowych ani również głodzić , co prowadzi do zaburzeń psychicznych i fizycznych.

Polecasz? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
25.8.2006 (23:59)

jestem studentka weterynarii i uwazam ze temat ten zostal bardzo pobierznie potraktowany ( choc i znalazly sie w nim niektore wazne rzeczy) przedewszystkim nie ma lepszego pokarmu dla psa jak sucha karma i zostalo to naukowo potwierdzone! swietnie zbilansowane skladniki odzywcze, oczyszcza mechanicznie zeby, malo je, malo wydala, mozna precyzyjnie okreslic dawkowanie. ale rowniez nalezy pamietac ze nie nalezy tez kupowac karm "supermarketowych" bo mozna sie na nich przejechac. wlasciciele musza tez zaczac zwracac uwage dla kogo przeznaczone sa te karmy dla doroslych czy dla szczeniakow bo to wielka roznica przeciez zapotrzebowanie energetyczne szczeniaka a doroslego osobnika jest niewspolmiernie wyzsze.