profil

Uwagi o żywieniu psa

poleca 82% 869 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Karmienie , dieta psa.
Większość właścicieli nie zwraca w ogóle na to , co , jak i kiedy jedzą ich podopieczni , którzy tak jak ludzie potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety , która pomoże im się rozwijać i dostarczy odpowiednia ilość energii i witamin na cały dzień . Pierwszą sprawą na jaką należy zwrócić uwagę jest punktualność. Pies powinien otrzymywać posiłek każdego dnia o tej samej porze . Pamiętać trzeba również iż karmienie odbywa się po spacerze , ćwiczeniach itp.
Warto zwrócić uwagę na naczynia w których podajemy psu pokarm . Mianowicie naczynie powinno wykonane być z tworzywa nadającego się do kontaktu z żywnością , powinno posiadać atest . Naczynie zawsze po jedzeniu nalży do czysta wymyć gorącą wodą , nie zaniedbujmy tego obowiązku ponieważ skawaśniały pokarm , który pozostał w nie umytej misce prowadzi do biegunki. Jeśli posiadamy psa wysokiego np. typu doberman czy dog kategoryczne jest zkaupienie stojaku na miski , zapobiegamy wtedy deformacjii łap (wykrzywienia) . Moim zdaniem każdy psiak w okresie szybkiego wzrostu powienien pić i spozywać pokarm ze specjalnego stojaku z regulowaną wysokści , zapobiega to również przy łapczywym jedzeniu , połykania nadmiernej ilości powietrza. Trzeba również pamiętac , że pokarmy gotowane powinny być podawany letni nigdy gorące.
Przejźmy teraz do najważniejszego i najtrudniejszego etapu : Odpowiednio Zbilansowany Posiłek.
Wiel właścicieli ma problem ze zbilansowaniem odpowiedniego posiłku dla swojego pupila . Nie wiedzą jakich produktów mają używać , co mają dawać jeść , a czego nie .
Istnieją gotowe karmy dla psów , które zawierają w sobie odpowiednią ilość białka , tłuszczy , skrobi , składników mineralnych itp. Decydując się na karmę fabryczną , należy wybrać firmę cieszącą się dobrą opinią polecam np. Royal , Eukanuba , Hill . Pamiętajmy tez iż niska cena karmy odzwierciedla jej jakość.
Co do diety naturalnej (przygotowanej przez nas samych ) jest ona bardzo trudna do wykonania , ponieważ pies naprawdę potrzebuję odpowiedniej ilości każdego składnika.
Dietą naturalną pies powienie być karmiony raz lub dwa razy dziennie . Do posiłku nie można dodawać żadnych przpraw nawet soli czy pieprzu . Ostrzegam również przed różnymi rodzaju wyrobami garmażerjnymi typu , kaszanka , salceson. Zawierają one dużo pieprzu i innych ziół , za to bardzo mało białka.
Posiłek powinien składać się z białka , skrobi , tłuszczy , warzyw oraz składników mineralnych i witamin.
40 % posiłku powinien stanowić ryż lub makaron . Warto zaznaczyć , że lepszy dla naszego psa jest ryż brązowy niż biały , ponieważ ten drugi zawiera mniej składników odżywczch.
Ryż po zagotowaniu należy odstawić w ciepłe miejsce , aż do wchłonięcia wody , zachowa wtedy najwięcej witamin.
Następnym składnikiem są
Jarzyny 25% - Najlepiej gdy będą to świeże warzywa , jeśli nie mamy takiej możliwości zastąpmy je mrożonymi.
Warzywa mogą być wszystkie należy unikać tylko ziemniaków i rzepy oraz innych które zawierają dużo skrobi . Myślę , iż najodpowiednijszymi warzywami będzie gotowana marchew , buraczki , seler .
I Ostatnim składnikiem jest mięso , które stanowi 35% posiłku - najodpowiedniejszym mięsem byłoby mięso z kurczaka (oczywiście gotowane) lub po prostu ryby.
Do tych składników można dodawaś troszeczkę oleju słonecznikowego , otrąb i naturalnego jogurtu (mała ilość) - dobrze wpływa na florę bakteryjną jelit.
Myślę , że wyjaśniłam wystarczająco jak powinien wyglądać posiłek i jak powinno się go podawać . Na koniec wspomnę również o ilości pokarmu .
Ilość podawanego pokarmu zależy od wagi i wielkości psa . Nie powinno się go opychać , co w przyszłości prowadzić będzie do otyłaści i chorób sercowych ani również głodzić , co prowadzi do zaburzeń psychicznych i fizycznych.
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty