profil

Dlaczego komunizm w Polscę upadł?

poleca 80% 850 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Lenin, Stalin, Hitler, Mussolini, wszyscy wielcy dowódcy chcieli stworzyć świat lepszy od takiego, jakim go zastali. Hitler w Niemcach widział nad-ludzi, Stalin i Lenin rozsiewali wokół siebie kult swojej osoby. Stawiali się na równi z Bogiem.
Lenin na wszystkich zdobytych przez siebie terenach dawnego ZSRR wprowadzał genialny, według niego, ustrój – komunizm. Podstawową ideą tego ustroju była własność publiczna, ludzie byli absolutnie równi, istne eldorado. Wszyscy zarabiają tak samo, wszyscy mają to samo. Mieszkańcy są szczęśliwi, rząd ZSRR opiekuje się Polakami. Sielanka, wręcz raj na ziemi. Idylla.
Niestety, żadne zapewnienia Związku Radzieckiego nie doszły do skutku. Do sklepów ustawiały się kilometrowe kolejki, brakowało towarów, ludzie byli biedni, bardzo szybko znaleźli się spryciarze próbujący zarobić na niedoskonałym ustroju. Słynne hasło polskich robotników za czasów komunistycznych głosiło „Czy się stoi, czy się leży, tysiąc złotych się należy”. Idealnie znalazło ono odzwierciedlenie w realiach lat osiemdziesiątych. Sytuacja nie wyglądała ciekawie. Doszło do stanu wojennego. Wszyscy bali się nadejścia Rosjan, którzy w mig „zaprowadziliby porządek”
Dlaczego komunizm upadł? Nie istnieje jedna przyczyna. Było wiele wad komunizmu które przyczyniły się do jego upadku. Począwszy od wszechogarniającej propagandy skończywszy na zakazie wyjazdu na zachód. Polskę dotknęła bieda, miliony mieszkańców otarło się o głód. Nastąpiły bardzo znaczne podwyżki cen. Nie istniała własność prywatna, wszystkie instytucje były rządowe, nie można było mieć niczego swojego. Nie można było wymienić waluty, jedynie na „czarnym rynku”.
Przed wybuchem stanu wojennego utworzono największą w historii Polski organizację – NZSS Solidarność z Lechem Wałęsą na czele. Partia bardzo przyczyniła się do upadku komunizmu. Właściwie całą rewolucję można przypisać Lechowi Wałęsie ponieważ wzbudził on ducha walki w Polakach, doprowadzając wreszcie do klęski komunizmu.
Jednym z najważniejszych powodów upadku komunizmu były narastające protesty i bunty mieszkańców. Strajkowali wszyscy – począwszy od pracowników Stoczni Gdańskiej, skończywszy na kolejarzach. Nie powstrzymywało ich czasami bardzo krwawe tłumienie jakichkolwiek zgromadzeń przez siły specjalne. Czasami udawało się rozwiązać konflikt bezkrwawo – przykładem jest porozumienie Jagielskiego z przedstawicielami protestujących w Lublinie. Równocześnie ze strajkiem lubelskim fala strajków rozlewała się jednak po kraju. Polacy chcieli mieć Polskę niepodległą. Walczyli o to przez 123 lata przed zakończeniem I wojny światowej. Nie po to przechodzili przez dwie druzgoczące Polskę wojny aby teraz oddawać się wpływom ZSRR.
Dopiero w roku 1989 polska Solidarność wyszła z podziemi. Doszło do pierwszych wolnych wyborów, które oczywiście wygrała Solidarność. Generał Jaruzelski wygrał wybory na urząd prezydenta. Niewiele później Mazowiecki stał się premierem. Koniec komunizmu w Polsce ogłoszono po zebraniu przy słynnym Okrągłym stole, za którym siedzieli Lech Wałęsa oraz przedstawiciele rządu.
Komunizm w Polsce był tak niedoskonałym ustrojem, że musiał, prędzej czy później, upaść. Ludzie się buntowali, w kraju działo się bardzo źle. Polacy „przejrzeli” Lenina i nie chcieli zostać ani chwili dłużej pod władzą ZSRR. Tak naprawdę żaden ustrój nie jest idealny. Każdy ma jakieś wady i zalety, ale z pewnością demokracja jest bardziej doskonała od komunizmu.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty