profil

Wpływ zjawiska elektryzowania na organizm człowieka

poleca 84% 1555 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Z elektryzowaniem ciał człowiek spotyka się codziennie. Z zjawiskiem tym związane jest np. chodzenie w butach. Podeszwy butów są wykonane z tworzyw sztucznych takich jak np. guma. Związane z tym jest też korzystanie z różnego rodzaju sprzętów wykonanych z tworzyw sztucznych, odzieży syntetycznej oraz sprzętu audiowizualnego.
Elektryzowanie ciał lub emitacja przez te ciała promieniowania jonizującego może powodować lekkie zmęczenie lub nawet spowodować powikłania alergiczne. Najbardziej niebezpieczna dla człowieka i jego otoczenia jest elektryzacja tkanin włókienniczych i papieru. Są one nawijane na bele lub układane warstwami, które trąc o siebie, elektryzują się.
Po naelektryzowaniu tkaniny lub papier sklejają się. Próba rozdzielenia ich powoduje powstanie iskry, co może grozić pożarem. By zmniejszyć naelektryzowanie tkanin oraz włosów stosuje się płyny antyelektrostatyczne.

Następnym negatywnym ale nie tak niebezpiecznym naelektryzowaniem ciał jest jonizacja powietrza przez telewizory i ekrany komputerów. Bywa ono częstym powodem bólu głowy i zmęczenia. Próbuje się zmniejszyć jonizowanie powietrza przez używanie monitorów typu Low Radiationss. Emitują one mniej promieniowania niż monitory starszego typu. W monitorach starszej generacji używa się ekranów ochronnych. Telewizje należy oglądać z bezpiecznej odległości , a przed snem wywietrzyć pomieszczenie.

Zawsze w atmosferze znajduje się pewna liczba jonów. Organizm ludzki radzi sobie z nimi, dopóki nie wzrośnie gwałtownie. Wzrost liczby jonów w powietrzu powoduje wysoka temperatura, wysokie napięcie. Gdy w powietrzu wzrasta liczba jonów u człowieka zmienia się ciśnienie tętnicze krwi, ubytek czerwonych ciałek we krwi.

Gdy nadchodzi burza u niektórych ludzi pogarsza się samopoczucie. Człowiek przed burzą czuje się rozdrażniony, a jego reakcje a bodźce są opóźnione. Podczas burzy zwiększa się liczba wypadków i zgonów. Podczas burzy w wysoki(często metalowy) przedmiot, budynek lub człowieka może uderzyć piorun. Gdy piorun uderz w budynek, może spowodować pożar. Jeżeli trafi on w człowieka często powoduje śmierć. Aby zapobiec pożarom budynków instaluje się piorunochrony. Burze mogą być też pożyteczne. Podczas burzy wyładowania powodują powstawanie ozonu. Ozon tworzy warstwę ochronną przed promieniowaniem ultrafioletowym pochodzącym ze Słońca. Tak więc elektryzowanie ciał ma negatywny wpływ na człowieka(zmęczenie, alergie a nawet śmierć), lecz także wpływa pośrednio pozytywnie na człowieka(burze zwiększają ilość ozonu w atmosferze).

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata