profil

Pompy Głębinowe

poleca 85% 144 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

pompy głębinowe - są to pompy wirowe przeznaczone do pompowania wody z dużej głębokości; mają budowę przystosowaną do pracy w wodzie

elementem roboczym jest najczęściej zespół szybko obracających się wirników łopatkowych zwiększających moment pędu (kręt) cieczy powodując efekt ssania we wlocie i nadwyżkę ciśnienia po stronie tłocznej pompy., powodujący wzrost ciśnienia i energii kinetycznej pompowanej cieczy; ciągłe zasysanie cieczy z przewodu ssawnego jest wywoływane przez podciśnienie spowodowane wypływem cieczy z wirnika do przewodu tłocznego lub następnego wirnika.

pompa do wydobywania cieczy z większych głębokości umieszczona bezpośrednio w studni lub szybie. Ponieważ głęboko wiercone otwory, np. do podziemnych zbiorników wody, mają rzadko średnicę przekraczającą 300 mm (ze względu na koszty), p.g. są pompami o osi pionowej i mają niewielka średnicę.
Jako pompy głębinowe stosuje się najczęściej wielostopniowe pompy wirowe, napędzane silnikiem elektrycznym, który może znajdować się: a) na powierzchni ziemi i wówczas napędza pompę zanurzoną w wodzie za pośrednictwem bardzo długiego wału (p.g. wałowe),
b) wraz z pompą w cieczy pompowej (p.g. z zatopionym silnikiem, zwane też hermetycznymi); w rozwiązaniu tym, obecnie częściej stosowany silnik znajduje się pod pompą, przy czym silnik ten może być suchy (obudowany hermetycznie), półsuchy (wirnik obraca się w wodzie, a stojan jest szczelnie obudowany) lub mokry (obudowa silnika jest wypełniona olejem, wodą lub ich mieszaniną). przy użyciu p.g. można wydobywać ciecze,np. ropę z szybów naftowych, z głębokości nawet 5000m.
Ponieważ głęboko wiercone otwory, np. do podziemnych zbiorników wody, mają rzadko średnicę przekraczającą 300 mm (ze względu na koszty), p.g. są pompami o osi pionowej i mają niewielka średnicę.

Pompa głębinowa hermetyczna:
1-silnik elektryczny
2-pompa:
3-smok, przez który pompa zasysa ciecz,
4-przewód tłoczny (róra),
5-kabel doprowadzający prąd elektryczny do silnika

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata