profil

Oswoić znaczy stworzyć więzy "Mały Książę".

poleca 82% 1360 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Oswoić znaczy stworzyć więzy?. Czy to nie jest receptura na przyjaźń? Czy te dwa słowa to nie to samo? Ile one znaczą dla nas i czym jest przyjaźń? To trudne pytania. Jednak książka „Mały Książe” w sposób idealny oddaje te uczucia.

Przyjaźń dla człowieka jest nieodmienną częścią życia. Cały czas nam towarzyszy. A co do przyjaźni ma lis. Właśnie to zwierze w książce A. De Saint-Exuperego "Mały Książe" idealnie tłumaczy i uświadamia nam, czym jest przyjaźń. Przyjacielem lisa był mały chłopiec, który wyruszył w poszukiwaniu miłości i przyjaźni. Lis tłumaczył chłopcu pojęcie przyjaźni. Przyjaźń to stwarzanie więzów między dwoma osobami. Jest to rzecz bardzo trudna, wymaga cierpliwości i pilności. Mały Książe ? główny bohater tej powieści ? nie rozumiał słów i uczuć, jakie przedstawiał mu lis. Rudy zwierz tłumaczył Małemu Księciu, że gdy się zaprzyjaźnimy będziemy dla siebie jedyni na świecie. Nie powinniśmy mówić zbędnych rzeczy, które nawet nie celowo mogłyby zranić drugą osobę ? "mowa jest źródłem nieporozumień" ? jedna z ważniejszych sentencji, których nieskończenie wiele autor użył w książce. Powinniśmy być obowiązkowi. Lecz tak samo szybko jak się zaprzyjaźnili, tak samo szybko nadeszła chwila rozstania. Obydwoje byli bardzo smutni. Dopiero teraz Mały Książe zrozumiał, że lis jest jego przyjacielem i jest dla niego jedynym na świecie. Lis wypowiada najważniejszy aforyzm w całej książce "dobrze widzi się tylko sercem". Najważniejsze jest niedostrzegalne dla oczu. Całą ich przyjaźń autor spuentował jednym zdaniem "na zawsze stajesz się odpowiedzialny za to, co oswoiłeś". To był kres całej ich przyjaźni. Mały Książe nauczył się, czym jest prawdziwa przyjaźń i jak ona wpływa na ludzi i otoczenie.

Lis idealnie odzwierciedlił uczucia, jakie towarzyszą przyjaźni. Był idealnym nauczycielem życia. Ta książka i lis mogą nauczyć nie jedną osobę, czym tak naprawdę jest przyjaźń. Taka prawdziwa a nie tylko podszywana. Niestety w obecnym społeczeństwie najczęściej spotykamy się z przyjaźnią podszywaną. Taką na pokaz lub dla pieniędzy czy stanowiska.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta