profil

Kwaśne deszcze - model przyczynowo skutkowy

poleca 85% 802 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

KWAŚNE DESZCZE

Zjawisko zostało zauważone w latach 50. XX wieku, kiedy odnotowano wzrost kwasowości opadów. Źródłem kwaśnych deszczów, zagrażającym zarówno lasom jak i zabytkom, jest zanieczyszczenie atmosfery. Te żrące opady są rezultatem reakcji z udziałem lotnych węglowodorów, dwutlenku siarki, tlenków azotu emitowanych przez przemysł, elektrownie cieplne, transport i rolnictwo. Woda zawarta w chmurach, przepływających ponad fabrykami, nasyca się wyrzuconymi w powietrze substancjami chemicznymi. Dalsze reakcje prowadzą do powstania kwasów: z dwutlenku siarki (SO2) powstaje ostatecznie kwas siarkowy (H2SO4), z tlenków azotu-kwas azotowy (HNO3)

Szkodliwe substancje wędrują z wiatrem w postaci zawiesiny i opadając z cząsteczkami wody na ziemię uszkadzają wiele ekosystemów. Kwaśne deszcze są szkodliwe szczególnie dla przyrody. Uszkadzają liście, zmieniają odczyn gleby i przyczyniają się do wypłukiwania soli mineralnych. Gleby-zwłaszcza pozbawione wapnia z przyczyn naturalnych, jak w Kanadzie czy Skandynawii stają się niezdatne do uprawy. Ponadto, silnie zakwaszona gleba nie sprzyja rozwojowi grzybów, które współżyją z korzeniami drzew. Kwaśne deszcze są też dużym zagrożeniem dla jezior . nagły dopływ silnie zakwaszonej wody, np. z topniejącego śniegu, może tak zmienić warunki życia w jeziorze, że giną ryby i inne organizmy wodne. W przede wszystkim-ginie las.

Mechanizm wpływu kwaśnych opadów na niszczenie lasów strefy umiarkowanej jest jeszcze mało znany. Prawdopodobnie opłukiwanie drzew kwaśnymi roztworami pozbawia je wapnia i magnezu, co w niektórych przypadkach powoduje żółknięcie liści, w innych-opadanie igieł. Silnie zakwaszona woda opadowa jest groźna nie tylko dla przyrody, ale i dóbr kultury. Wiele zabytków architektury i rzeźb zostało wykonanych ze skał zawierających węglan wapnia. Kwas siarkowy rozkłada węglan wapnia, w wyniku czego kamień kruszy się. Świadomość skali zniszczeń pojawiła się w latach siedemdziesiątych, gdy dotknęły one wiele krajów od Europy po Amerykę Północną.

O ile ilość dwutlenku siarki maleje wraz ze zmniejszeniem zużycia węgla i produktów ropopochodnych przez przemysł, o tyle zanieczyszczanie tlenkami azotu stale rośnie ze względu na nasilający się ruch samochodowy. Kolejnym źródłem niepokoju jest wreszcie produkcja szkodliwych gazów w krajach ubogich.

Zakwaszenie środowiska naturalnego, a więc i związane z tym kwaśne deszcze, są ogólnoświatowym problemem. Na skutek nierozważnej działalności ludzi problem ten staje się coraz poważniejszy- groźniejszy. Grozi degradacją środowiska, jeżeli nie zostaną szybko i zdecydowanie podjęte odpowiednie działania.


PRZYCZYNY:
DZIAŁALNOŚĆ CZŁOWIEKA
OGRZEWANIE DOMÓW
PALENIE DREWNAI LIŚCI
MOTORYZACJA
EMISJA ZANIECZYSZCZEŃ
ROZWÓJ PRZEMYSŁU
ELEKTROWNIE
HUTY
FABRYKI


SKUTKI:
NISZCZENIE BUDOWLI
CHOROBY ZWIERZĄT I LUDZI
ZAKWASZENIE GLEB
OBUMIERANIE LASÓW
ZAKWASZENIE WÓD

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty