profil

Siła i słabość Kordiana na podstawie dramatu J. Słowackiego.

poleca 85% 215 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki

W epoce romantyzmu wykształtował się nowy typ bohatera, jest to bohater romantyczny. Posiada on zespół charakterystycznych cech. Jest to człowiek wrażliwy, delikatny, skłonny do wielkich porywów uczuciowych, a także do tragicznych gestów takich jak samobójstwo. Bohater romantyczny zachowuje postawę pełną buntu, braku akceptacji wobec świata i panujących praw. Jest to osoba o silnie rozwiniętym indywidualizmie. Nosi w sobie przeświadczenie o własnej wyjątkowości. Bohater w utworach romantycznych jest skłonny absolutnie poświecić się własnym ideałom, często takim ideałem jest dobro ojczyzny. Bohater romantyczny często poświęca własne szczęście dla dobra kraju. Takim właśnie bohaterem jest Kordian z dramatu J. Słowackiego.

Kordiana poznajemy jako 15stoletniego chłopca, przepełnionego marzeniami, pragnieniami dokonania czegoś wielkiego wspaniałego i znaczącego. Był słaby psychicznie, już jako młody człowiek nie widział sensu swojego życia. Nieszczęśliwa miłość do dużo starszej kobiety doprowadziła go wreszcie do myśli samobójcy. Jest to pierwsza oznaka nieudolności Kordiana, jego słabości, niezdecydowania i tragizmu. Następnie Kordian odbył podróż po Europie i przekonał się, że światem nie rządzą wzniosłe ideały, lecz pieniądze. Po przykrych doświadczeniach jakie zebrał podczas swojej podróży uświadomił sobie, że realny świat, bardzo różni się od tego jaki sobie wymarzył i wyidealizował. Zrodził się w nim bunt, który spowodował myśli o walce dla ojczyzny. Postanowił poprowadzić naród przeciwko wrogowi.

Kordian poczuł przypływ siły i pragnął wykorzystać ją do walki. Celem jego życia stało się zabicie cara, który jego zdaniem odpowiedzialny był za cierpienia swojego narodu. Wiedział jednak, że zabijając cara popełni śmiertelny grzech królobójstwa. Znów obserwujemy niezdecydowanie i zmienność poglądów Kordiana. Walka pomiędzy moralnym obowiązkiem, a własną wrażliwą naturą, która nakazywała mu odstąpienie od tego czynu zupełnie go wykończyła. Kordian padł zemdlony pod drzwiami komnaty cara, pokonały go własna słabość i niezdecydowanie. Jego psychika niewytrzymała tak ogromnej presji. Okazało się, że nie ma dość siły aby dokonać tak wielkiego czynu. Kordian w samotnej walce przeciwko tyrani ponosi klęskę.

Losy bohatera były tragiczne. Kordian przezywał ogromny dramat i wewnętrzne rozdarcie. Poświęcił swoje życie ideom, które były dla niego nadrzędne choć czasem nieosiągalne, co prezentowało jego słabość. Z drugiej strony był patriotą rezygnując z własnego szczęścia i poświęcając się dla dobra innych i to właśnie stanowiło o jego sile.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury