profil

Wybierz 2 bohaterów -antycznego i biblijnego. Co z ich postępowania chciałbyś przejąć?

poleca 85% 112 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Biblia jest dla wszystkich ludzi skarbnicą wiedzy, etyki i moralności. Czerpać możemy z niej wzorce bohaterów przypowieści, poszczególnych ksiąg lub postaci rzeczywistych. Kolejną „kopalnią” wartości moralnych jest mitologia antyczna. Spośród wielu postaci przedstawionych w tych źródłach postanowiłem wybrać dwie, które zasługują na szczególną uwagę.

Postacią biblijną jest Miłosierny Samarytanin, bohater przypowieści. Przedstawiciele jego narodu nie cieszyli się dobrą sławą. Jednak to właśnie on, nie lewita czy kapłan, udzielił pomocy potrzebującemu wędrowcowi. Postawa Samarytanina jest pełna bezinteresownej miłości bliźniego. Nie zważał on bowiem na to, kim może być ów wędrowiec (przyjacielem czy wrogiem), ale dostrzegł jego cierpienie i nie przeszedł obok niego obojętnie. W dzisiejszych czasach coraz trudniej o takie postacie, więc uważam, że każdy człowiek powinien stawiać sobie za wzór właśnie miłosiernego samarytanina.

Dobrze znany bohaterem antyczny jest Prometeusz. W starożytnej Grecji nazywany „dobroczyńcą ludzkości” i „boskim dawcą”. Epitety te w pełni oddają jego zasługi dla świata. Całe Swoje życie poświęcił dla dobra ludzi. Nie obawiał się gniewu bogów, gdy wykradł ogień z Olimpu. Poniósł za to straszliwą karę. Cierpiał ogromne męki, a wszystko po to, by poprawić los ludzi. Prometeusz jest uosobieniem ogromnego poświęcenia i odwagi, na które mało kto mógłby się zdobyć. Są to wartości deficytowe w dzisiejszych czasach i chciałbym aby bohater ten stał się wzorem do naśladowania.

Postaci, z których postępowania powinniśmy czerpać, jest bardzo wiele. Smutne jest jednak to, że o nich nie pamiętamy. Antyczne i biblijne wzorce są przecież niewyczerpaną skarbnicą rad, wartości moralnych i etycznych.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta