profil

Fotoogniwa czyli ogniwa fotowoltaiczne

poleca 85% 1719 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Energia słoneczna może być przekształcona w energię elektryczną w ogniwach fotowoltaicznych. Małe baterie słoneczne zasilają nasze kalkulatory, zegarki, zabawki, radia czy nawet przenośne telewizory. Dużą uwagę przywiązuje się obecnie do wykorzystania ogniw fotowoltaicznych w systemach wolnostojących, montowanych na obszarach oddalonych od sieci elektrycznej. Takie rozwiązania stosuje się do zasilania urządzeń automatycznych takich jak: telefony awaryjne na autostradach, boje nawigacyjne, latarnie morskie, stacje meteorologiczne i telekomunikacyjne.

Ogniwa fotowoltaiczne znajdują swoje zastosowanie w rolnictwie np. do zasilania różnego rodzaju suszarni, wentylacji pomieszczeń, napędzania pomp nawadniających pola uprawne lub napowietrzania stawów rybnych.
Układy fotowoltaiczne służące do produkcji energii elektrycznej coraz częściej pojawiają się w naszym codziennym życiu. Najbardziej popularne to te najtańsze, gdzie zapotrzebowanie odbiorników w energię jest znikome, a moc nie przekracza kilku watów. Zasada działania ogniw oparta jest na zjawisku fotoelektrycznym zachodzącym wewnątrz warstwowej struktury półprzewodnikowej pod wpływem światła. Najbardziej wydajne i zarazem najdroższe w produkcji są ogniwa z arsenku galu, których wydajność dochodzi do 30%. Ze względu na duże koszty wykonania nie są one powszechnie stosowane.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie