profil

Budowa komórki zawierającej jądro

poleca 86% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Cytoplazma

JĄDRO
Jest otoczone dwoma błonami tworzącymi otoczkę jądrową (przez nią lub przez czasowo otwierane pory- odbywa się transport). Zawiera materiał DNA (genetyczny), który razem z białkami tworzy chromatynę. Przed podziałem komórki chromatyna się kondensuje tworząc chromosomy.

MITOCHONDRIUM
Złożone jest z dwóch błon biologicznych. To w nim zachodzi proces tlenowego oddychania komórkowego (rozkładu związków organicznych, głównie cukrów)- uwolnienia energii gromadzonej w związku o nazwie ATP. ATP może się przemieszczać i służyć jako źródło energii, którą ma w sobie.

PLASTYDY
Są to struktury komórkowe występujące tylko w komórkach roślinnych. Powstają z jednego rodzaju i mogą przekształcać się w inne struktury. Są otoczone dwiema błonami.
- Chloroplasty- jest w nich grana (stosy pęcheryków z zielonym barwnikiem- chlorfilem); są niezbędne do fotosyntezy;
- Chromoplasty- zawierają czerwony, żółty lub pomarańczowy barwnik do nadawania koloru kwiatom i owocom;
- Leukoplasty- nie zawierają barwników; ich zadaniem jest gromadzenie materiałów zapasowych roślin (najczęściej skrobi);

WAKUOLE
Inaczej wodniczki. Otoczone są pojedynczą błoną. Ich funkcją jest przechowywanie szkodliwych i niepotrzebnych substancji. Zawierają sok komórkowy (wodny roztwór związków chemicznych);

CYTOPLAZMA
Niejednorodna substancja, w której są zawieszone organelle komórkowe;

APARAT GOLGIEGO
Tworzą go zamknięte, spłaszczone pęcherzyki. Zachodzi w nim synteza cukrów złożonych i dołączanie fragmentów cukrów do białek.

CYTOSZKIELET
Różnego rodzaju rurki i włókna, które mają nadać komórce kształt i utrzymywać stałe odległości między poszczególnymi fragmentami.

RYBOSOMY
Tysiące bryłek w cytoplazmie i na błonach siateczki śródplazmatycznej. Na ich powierzchni zachodzi synteza białek- łączenie aminokwasów w łańcuchy.

ŚCIANA KOMÓRKOWA
Dodatkowa osłona komórki roślinnej i grzybowej. Nie stanowi bariery dla transportowanych substancji- zawiera liczne otworki. Nadaje komórce kształt i chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Głównym składnikiem budulcowym ścian kom. roślin jest celuloza, zaś grzybó- chityna.

PODSUMOWANIE
- Komórka zawierająca jądro jest złożonym układem struktur błoniastych.
- W jądrze komórkowym znajduje się materiał genetyczny.
- W mitochondrium zachodzi oddychanie tlenowe.
- Na rybosomach przebiega synteza białek.
- W aparacie Golgiego zachodzi synteza cukrów.
- Błony siateczki śródplazmatycznej dzielą cytoplazmę na niewielkie obszary.
- W komórkach roślinnych występują plastydy oraz wakuole, które gromadzą niepotrzebne substancje.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata