profil

Karty graficzne i karty dźwiękowe - dla początkujących

poleca 85% 257 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W ewolucji sprzętu komputerowego narodziło się wiele rewolucyjnych i nowatorskich rozwiązań. Początkowo komputery były maszynami, które komunikowały się z człowiekiem wydrukami (dla nikogo niezrozumiałymi) i dźwiękami, które mogły drażnić ucho niejednemu amatorowi tych maszyn, które dziś są nieodłącznym elementem naszego świata.

W dobie komputerów osobistych (takich jak na przykład w naszej pracowni) ważne jest aby komputer komunikował się z użytkownikiem w sposób jak najbardziej intuicyjny. Do tego nieodzowny jest obraz, a coraz częściej także dźwięk.

Abyśmy mogli zobaczyć cokolwiek na ekranie monitora komputer wykorzystuje karty graficzne. Są to urządzenia we wnętrzu każdego komputera, które umożliwiają monitorowi wyświetlanie grafiki. Dzięki temu praca z komputerem mieni się różnymi kolorami. Wszystkie procesy, które biorą swój początek w sercu komputera (procesorze) są przesyłane do karty graficznej w celu zobrazowania ich. Karty te posiadają swój własny procesor i odrobinę pamięci, aby nie zawracać „głowy” niepotrzebnymi sprawami pozostałym podzespołom w komputerze.

Dzisiaj karty graficzne to często bardzo skomplikowane urządzenia, które dzięki różnym technologiom potrafią generować grafikę trójwymiarową. Ma to powszechne zastosowanie w najróżniejszych grach typu (Quake III, Unreal i np. NBA 99) oraz w bardziej pożytecznych rzeczach jak tworzenie grafiki reklamowej czy przy projektowaniu domów, autostrad i tym podobnych rzeczach.

Najpopularniejszy w tej chwili standard kart graficznych to SVGA (Super Video Graphics Array). Są to urządzenia oparte najczęściej na procesorach S3, Voodoo, czy np. Trident, które spełniają oczekiwania bardzo wybrednych użytkowników.

Mamy kartę grafiki, więc mamy obraz. Ale co z dźwiękiem?

Idąc za ciosem urządzenia, które sprawiają iż komputery nie są głuchonieme nazywają się kartami dźwiękowymi (często również muzycznymi).

Także te elektroniczne układy posiadają własną pamięć i własny procesor, bez których były by bezużyteczne.

Dzięki nim komputer na powitanie może odegrać nam ulubioną melodyjkę, a każdą operację w czasie naszej pracy umilić jakimś innym dźwiękiem.

Dzięki kartom muzycznym możemy słuchać grając zachwycających odgłosów silników najróżniejszych pojazdów czy walki naszego bohatera z siłami ciemności.

Przy coraz bardziej zaawansowanych technologiach możemy wydawać za pomocą głosu polecenia komputerowi, a wyniki jego pracy mogą być także w ten sposób zaprezentowane.

Wreszcie, na sam koniec mogą służyć do tworzenia muzyki. Przez podłączenia np. syntezatora otwierają się przed nami możliwości, a dzięki najnowszym programom jak na przykład Music Maker każdy może tworzyć muzykę.

Komputer coś nam pokazał coś do nas powiedział, chyba zaprosił nas do pracy.

Pamiętajmy jednak o tym, że nigdy nie zastąpi człowieka. Miejmy nadzieję.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty